Chcete uspět v matematickém testu? Nechoďte na něj v plavkách

06.09.2016 - Martin Reichman

Může mít naše oblečení vliv na to, jakých výsledků dosahujeme v matematických testech? Dvě nezávislé studie ukazují, že ano


Reklama

V roce 1998 proběhl na jedné americké střední škole zajímavý experiment – výzkumníci požádali chlapce a dívky, aby se zúčastnili módní přehlídky. Do šatny jim k přehlídce připravili plavky a svetry. Smyslem experimentu pochopitelně nebylo vybrat adepty pro módní mola – ale ověřit, jak oblečení a vlastní vzhled ovlivňují intelektuální schopnosti jeho nositele. Zatímco modelové a modelky čekali na přehlídku, dostali za úkol vyplnit krátký matematický test.

TIP: Barva vlasů a inteligence: Jak jsou na tom blondýny s IQ?

Výsledky ukázaly, že ženy, které si vybrali plavky, dosahovaly horších výsledků, než ženy, které se oblékly do svetrů. U mužů byly výsledky vyrovnané bez ohledu na to, do čeho se oblékli.

Osmnáct let starý experiment se nyní vědci rozhodli opakovat. Scénář byl v podstatě totožný - namísto matematického testu ale tentokrát respondenti vyplňovali test zaměřený na soustředění a pozornost. Ani po téměř dvou desítkách let se ale nic nezměnilo – dívky, které si zvolily plavky, dopadly i tentokrát mnohem hůř než ty, které zvolily konvenčnější oděv.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New York Times

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907