Chemikálie v domácnostech přispívají k neplodnosti mužů i domácích psů

06.03.2019 - Stanislav Mihulka

V domácnostech běžně přítomné chemikálie poškozují lidské i psí spermie...


Reklama

Odborníci již delší dobu upozorňují, že v posledních desetiletích dramaticky klesá plodnost u mužů, zejména pokud jde o kvalitu spermií. Nedávný výzkum rovněž ukázal, že neméně dramaticky poklesla kvalita spermií psů, kteří žijí s lidmi v domácnosti. Z toho je možné odvodit, že něco v lidských domácnostech spermiím velmi škodí.

Britští vědci tvrdí, že viníkem tohoto alarmujícího stavu jsou z velké části některé nebezpečné chemické látky, které se bohužel v domácnostech vyskytují ve velkém množství. Ve svém výzkumu experimentálně ověřili působení dvou chemických látek, které se běžně nacházejí v domácnosti, na kvalitu spermií.

TIP: Rozsáhlý výzkum potvrzuje: Mužům z vyspělých zemí kvapem ubývají spermie

Na základě předchozích podezření se vědci zaměřili na změkčovadlo v plastech bis(2-ethylhexyl)-ftalát, známý jako DEHP. Tato látka je používána k výrobě zboží z měkčeného PVC, např. ve zdravotnických pomůckách (infuzní a transfuzní sety), v podlahových krytinách, v tapetách nebo v obalových fóliích. Druhou problematickou látkou je již zakázaný, stále ale velmi běžně přítomný polychlorovaný bifenyl (PCB) 153. Výsledky experimentů potvrdily, že obě dvě tyto látky, v koncentracích, v nichž se běžně nacházejí v domácnosti, poškozují jak lidské, tak i psí spermie. 

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907