Chtěli se stát Spidermany: Tři chlapci se nechali kousnout černou vdovou

28.05.2020 - Martin Reichman

Tři chlapci ve věku 8, 10 a 12 let se záměrně nechali kousnout pavoukem známým jako černá vdova. Chtěli se stát Spidermany


Reklama

Incident, který se odehrál v bolívijském městě Potosí, jistě není prvním a určitě ani posledním svého druhu. Trojice chlapců ve věku 8, 10 a 12 let se nechala inspirovat příběhem o pavoučím muži a záměrně se nechali kousnout jedovatým pavoukem. Věřili, že se podobně jako Peter Parker, stanou Spidermany. Ke svému pokusu si bohužel vybrali pavouka z nejnebezpečnějších – jed snovačky jedovaté, známější jako černá vdova, patří mezi jeden z nejúčinnějších. Bývá dokonce označován za silnější než jed chřestýšů, kober nebo korálovců.

V případě kousnutí od dospělé samice snovačky se do těla dostane dávka jedu postačující k usmrcení člověka. Výrazně menší samci mají jedovou účinnost menší a v případě kousnutí od samce většinou smrt nehrozí, objevují se ale vážné a nepříjemné zdravotní problémy, které bývají zvláště výrazné u starších lidí a dětí.

TIP: Bolestivý jackpot: Mladého Australana kousl pavouk do penisu. Již podruhé!

Jed snovaček začíná působit již po několika minutách a v postižené oblasti se může objevit otok velký až 15 cm. Navzdory účinnosti jedu bývají smrtelná kousnutí velmi vzácná – například ve Spojených státech je ročně evidováno okolo 2 200 kousnutí černou vdovou, většina z nich ale nevyžaduje lékařskou pomoc (obvykle jde o tzv. suché kousnutí s minimální nebo nulovou dávkou jedu). Poslední doložené úmrtní na území USA v souvislosti s kousnutím snovačkou jedovatou je datováno k roku 1983. 

Bolivijští chlapci nakonec skončili v péči lékařů, kde jim bylo podáno sérum, a kromě nepříjemného zážitku v podobě horečky, třasu a bolesti svalů, vyvázli bez vážných následků.

  • Zdroj textu:

    El Deber

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Marvel

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907