Chystá se privatizace ISS? Jak obstojí komerční orbitální stanice?

28.05.2018 - Stanislav Mihulka

Podle odhadů odborníků to bude mít ekonomika v polovině dvacátých let na oběžné dráze těžké

<p>Komerční orbitální stanice připravuje hned několik společností</p>

Komerční orbitální stanice připravuje hned několik společností


Reklama

NASA plánuje, že v roce 2025 ukončí financování Mezinárodní vesmírné stanice na oběžné dráze Země z amerických federálních prostředků. Bude to znamenat definitivní konec vesmírné stanice? A co soukromí investoři? Je reálné, aby byl provoz ISS financován ze soukromých zdrojů? 

Podle nedávno zveřejněné studie to tak bohužel nevypadá. Studie pracovala se čtyřmi různými scénáři provozu pro komerční stanici. Závěry ukazují, že není příliš pravděpodobné, že by se kolem roku 2025 komerční stanice na oběžné dráze ekonomicky vyplácely.

Komerce na oběžné dráze

Před výborem dolní komory Kongresu nedávno vystoupila Bhavya Lal z institutů Institute for Defense Analysis' Science a Technology Policy Institute, která představila výsledky studie na toto téma. Její závěry nejsou pro komerční stanice na oběžné dráze příliš příznivé. Podle Lalové by nefungovalo ani výrazné  (o 50 až 75 procent) snížení cen za přepravu lidí a materiálu na oběžnou dráhu.

TIP: Komerční stanice? Trumpova administrativa chce privatizovat ISS

S kolegy vytipovali tři nejslibnější trhy pro komerční vesmírné stanice. Jde o produkci „exotických“ optických vláken, sestavování satelitů v kosmu a komerční zázemí pro astronauty. Problém je v tom, že výdělky v těchto odvětvích jsou považovány za velmi nejisté, což odrazuje investory. Otázkou tak zůstává, co dál s ISS.

Bhavya Lal nabídla několik možností, jak provoz stanice prodloužit. Samotná ISS by podle ní mohla pokračovat nejméně do roku 2028 za cenu 3 až 4 miliard dolarů ročně z rozpočtu NASA. Další z možností je privatizace vybraných částí stanice. Celou ISS, nebo její části, by také mohla NASA pronajímat soukromým subjektům

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Axiom Space

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907