Komerční stanice? Trumpova administrativa chce privatizovat ISS

15.02.2018 - Stanislav Mihulka

Prezident Trump chce financovat Mezinárodní vesmírnou stanici jen do roku 2024. Pak přijde řada na soukromé společnosti

<p>Jaký bude další osud Mezinárodní vesmírné stanice? Podle Washington Post by rokem 2024 mělo skončit přímé financování Mezinárodní vesmírné stanice z federálních prostředků USA. </p>

Jaký bude další osud Mezinárodní vesmírné stanice? Podle Washington Post by rokem 2024 mělo skončit přímé financování Mezinárodní vesmírné stanice z federálních prostředků USA. 


Reklama

Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) po roce 2024 dost možná čeká privatizace. Vyplývá to z interních dokumentů NASA, do nichž nahlédli novináři deníku Washington Post. Dokumenty se týkají rozpočtu ISS, který podle všeho dozná výraných změn.

Soukromá vesmírná stanice

Podle Washington Post by rokem 2024 mělo skončit přímé financování Mezinárodní vesmírné stanice z federálních prostředků USA. To prý ale neznamená, alespoň ne nutně, že by stanice musela zaniknout sestupem do atmosféry.

Je pravděpodobné, že v provozu stanice nebo jejích součástí na oběžné dráze budou moci pokračovat soukromé společnosti. Ze stanice by se tak mohlo stát komerční zařízení.

TIP: Zpátky na Měsíc: Prezident Trump nasměroval NASA k našemu souputníkovi

Tento plán má ale mnohé odpůrce. Soukromé společnosti nejsou příliš nadšené, protože zatím nejsou připravené ISS nějakým způsobem využít. Trumpova administrativa rovněž nejspíš narazí v Kongresu a nebude to prý jenom záležitost demokratů. Nelibost vyjadřují zákonodárci z obou stran politického spektra.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907