Reklama


Komerční stanice? Trumpova administrativa chce privatizovat ISS

15.02.2018 - Stanislav Mihulka

Prezident Trump chce financovat Mezinárodní vesmírnou stanici jen do roku 2024. Pak přijde řada na soukromé společnosti

<p>Jaký bude další osud Mezinárodní vesmírné stanice? Podle Washington Post by rokem 2024 mělo skončit přímé financování Mezinárodní vesmírné stanice z federálních prostředků USA. </p>

Jaký bude další osud Mezinárodní vesmírné stanice? Podle Washington Post by rokem 2024 mělo skončit přímé financování Mezinárodní vesmírné stanice z federálních prostředků USA. 


Reklama

Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) po roce 2024 dost možná čeká privatizace. Vyplývá to z interních dokumentů NASA, do nichž nahlédli novináři deníku Washington Post. Dokumenty se týkají rozpočtu ISS, který podle všeho dozná výraných změn.

Soukromá vesmírná stanice

Podle Washington Post by rokem 2024 mělo skončit přímé financování Mezinárodní vesmírné stanice z federálních prostředků USA. To prý ale neznamená, alespoň ne nutně, že by stanice musela zaniknout sestupem do atmosféry.

Je pravděpodobné, že v provozu stanice nebo jejích součástí na oběžné dráze budou moci pokračovat soukromé společnosti. Ze stanice by se tak mohlo stát komerční zařízení.

TIP: Zpátky na Měsíc: Prezident Trump nasměroval NASA k našemu souputníkovi

Tento plán má ale mnohé odpůrce. Soukromé společnosti nejsou příliš nadšené, protože zatím nejsou připravené ISS nějakým způsobem využít. Trumpova administrativa rovněž nejspíš narazí v Kongresu a nebude to prý jenom záležitost demokratů. Nelibost vyjadřují zákonodárci z obou stran politického spektra.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rostovský kreml nechal zbudovat biskup pravoslavné církve jako předobraz nebeského Jeruzaléma.

Cestování

Vzdušný teleskop

Liebherr 11200-9.1
zdvih: 188 m | nosnost: 1 200 t

Devítinápravový Liebherr 11200-9.1 si díky svému osmidílnému výsuvnému rameni vysloužil pozici nejvýkonnějšího teleskopického jeřábu na světě. Složený měří na výšku 16 m, ovšem po vysunutí všech dílů zmíněné číslo vzroste na obdivuhodných 100 m. Speciální špička pak stroji umožňuje zvedat náklad až do závratných 188 m. Vynikající parametry tohoto obra předurčují hlavně ke stavbě větrných elektráren. 

Zajímavosti

Manželé, kteří odstartovali vznik habsburského soustátí.

Historie

Příslušníci 9. pěšího pluku americké armády jedou na tanku M26 vstříc nepříteli, 3. září 1950

Válka

Raketa Falcon 9 se satelity GRACE-FO a Iridium Next před startem

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907