Chytrá architektura: Unikátní střecha Kalifornské akademie věd

15.10.2016 - redakce 100+1



Zpříjemnit si den odpočinkem v kopcích obklopených políčky, pozorovat zelenající se okolí či jen tak nastavit tvář slunci? Návštěvníkům sanfranciské California Academy of Sciences se podobná relaxace přímo nabízí – ačkoliv od běžného lenošení v přírodě se přece jen trochu liší. Popsaná scenérie se totiž nachází na střeše budovy, kopce jsou umělé a tamní vegetaci rovněž vysadili lidé. 

Antická lehkost

Zelený střešní koberec se „vlní“ celkem na sedmi kopcích a pod dvěma nejvýraznějšími se v interiéru budovy nachází planetárium a tropický deštný prales. Střechu ležící ve výšce 11 metrů nad zemí podpírá několik ocelových sloupů, což jí dodává antickou lehkost. Dojem vzdušnosti podporuje i fakt, že se kolem celého střešního půdorysu vine tenký skleněný baldachýn s 60 tisíci fotovoltaických článků, jež pokryjí až 10 % spotřeby Akademie

Téměř 90 % střešní plochy pokrývají zmíněné kopce a umělá políčka, na kterých roste podle odhadů přes 1,7 milionu rostlin, vytvářejících vhodné podmínky pro život různých druhů ptáků, hmyzu, ještěrek či žab.

Z kopců také vykukují kruhová okna vybavená senzory, jež monitorují vítr, déšť a teplotní změny. Informace se následně přenášejí do automatických systémů, které řídí intenzitu osvětlení i teplotu uvnitř budovy. Živoucí střecha navíc zajišťuje vynikající izolaci, zachycuje 100 % dešťové vody a pomáhá redukovat množství oxidu uhličitého v okolí.

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci