„Chytrá zemina“ vytvořená z bakterií by mohla chránit budovy před zřícením

06.11.2016 - Stanislav Mihulka

Geneticky upravené bakterie by mohly zpevňovat půdu kolem základů budov

Chytrá půda s bakteriemi -<p>Zlepší bakterie v půdě bezpečnost budov?</p>
Chytrá půda s bakteriemi -

Zlepší bakterie v půdě bezpečnost budov?


Reklama

Půda všude kolem nás je plná bakterií. Podle vědců by nebylo špatné přinutit je pracovat v náš prospěch. Britští badatelé nejprve umístili bakterie do experimentální půdy, a pak je vystavili tlaku, který odpovídal desetinásobku běžného tlaku u hladiny moře. Přitom sledovali, které bakteriální geny reagují na zvýšený tlak.

V průběhu experimentu odhalili celkem 122 bakteriálních genů, jejichž aktivita se kvůli většímu tlaku minimálně třikrát zvýšila. K jednomu z těchto genů připojili výrobu světélkujícího proteinu, takže bakterie teď při zvýšeném tlaku v půdě světélkují.

TIP: Světélkující bakterie mořských hlavonožců by mohly rozsvítit noční ulice

Vědci plánují, že v budoucnu nahradí světélkující protein jinými proteiny, které mohou vytvořit biocement. Takové bakterie by pak byly součástí „chytré zeminy“, která by se v případě vyšších tlaků sama zpevnila.

  • Zdroj textu:

    Science

  • Zdroj fotografií: Carolina Ramirez Figueroa, Luis Hernan, & Martyn Dade-Robertson

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907