Cikády, krysy nebo kachní embrya: To nejšílenější, co můžete ochutnat ve Vietnamu

Vietnam láká mnoho cestovatelů na své přírodní a kulturní krásy, v hojném počtu sem ale míří také gurmáni nedočkavě vyhlížející vietnamská bistra už z okénka letadla. Gastronomie tu totiž není jenom synonymem pro polévku pho, grilovaná masa, rýži a nudle, ačkoliv ty vám samozřejmě připraví na milion výtečných způsobů.




Pokud do tajů vietnamské kuchyně proniknete o něco hlouběji, zjistíte, jak moc je rozmanitá a že Vietnam ukrývá spoustu dalších, mnohdy opravdu exotických pokrmů.

Trung vit long  - Kachní vejce se zárodkem

Není vejce jako vejce. Ta vietnamská mohou skrývat překvapení v podobě kachního embrya, a i když se (nejen) pro evropské cestovatele jedná o nevšední specialitu, pouliční stánky ji mají v nabídce běžně. Původem filipínský pokrm, balut, se rozšířil do celé jihovýchodní Asie a chuťově připomíná míchaná vajíčka, i když pravda, díky měkkým kostem lehce křupavá, nejčastěji se totiž servírují zárodky 14 - 21 dní staré.

Zejména pokud se do Vietnamu či jihovýchodní Asie chystáte poprvé, je dobré si s exotickými pokrmy nechat poradit, zkušení průvodci napoví, u kterých stánků si objednat i jak vejce správně sníst a pokud překonáte počáteční ostych, možná se připojíte k táboru těch, kteří vejce považují za delikatesu a vyhledávají je také jako zdroj vápníku a proteinu. Nezní to jako váš šálek kávy? Nebojte, máme pro vás i další vietnamské speciality.

Chuot rang muoi - pečená krysa

Chcete zaexperimentovat a ochutnat trochu nevšední maso? Žádný problém, dušená, grilovaná, smažená nebo pečená krysa se vám na talíři objeví na počkání, když Vietnam navštívíte ve správné sezóně. V deltě Mekongu je to hlavně v říjnu, na severu na ni můžete narazit od května do září. 

Určitě ji ale vyzkoušejte na venkově, kde se krysy živí rýží narozdíl od měst, kde se jejich jídelníček skládá i z nevábných zbytků a odpadků. Stejně jako u kachních vajec i tady platí, že je dobré nechat si poradit a ochutnat krysí maso s průvodcem, třeba na Velké cestě Vietnamem, třeba pak dáte za pravdu těm, kteří ho považují za jemnější než vepřové nebo kuřecí.

Mam tom - Omáčka s krevetami

O něco méně kontroverzní, chuťově ale také velmi výrazná, je místní omáčka s krevetami. Před návštěvou Vietnamu o ní příliš neuslyšíte, navzdory tomu, že ji Vietnamci mají opravdu v oblibě a přidávají ji do mnoha jídel. Vzniká fermentací malých krevet, které získají fialovou barvu, a využívá se ke zvýraznění chuti, nebo, smíchaná s rýžovým vínem či vodou, k dochucení naservírovaných pokrmů.

Typická je především pro centrální a severní Vietnam a až ji budete chtít ochutnat, nemusíte se bát, že mam tom na stole přehlédnete, díky jejímu typickému aroma si setkání rozhodně zapamatujete.

Tiet canh vit – krvavá kachní polévka

A jsme zpět u kachních specialit, vajíčka totiž nejsou zdaleka tím jediným, na co můžete narazit. Vietnamci jsou přeborníky ve zpracování opravdu všech částí zvířat a to polévka, tedy spíše pudink ze syrové kachní (nebo například vepřové) krve a vnitřností, budí u cestovatelů velmi rozporuplné emoce. 

Ochutnat ji vyžaduje kombinaci odvahy a touhy po kulinářských zážitcích. Než si ji objednáte, dobře zvažte, zda vám stojí za riskování případných zdravotních obtíží, přeci jenom je připravována ze syrového masa a váš žaludek by nemusel sdílet stejné nadšení, jako vy. 

Thắng cố - Polévka z koňského masa

Polévka, která vyžaduje opravdu cestovatelské odhodlání, je ta z koňského masa. Narazíte na ni totiž jen v odlehlejších částech Vietnamu, do itineráře je proto potřeba zařadit návštěvu etnika Mong nebo etnického trhu Bac Ha v provincii Lao Cai na severu země. Její přípravu místní přenechávají kuchařským matadorům a každý vám potvrdí, že i když se jedná o recept zdánlivě jednoduchý, k přípravě té pravé thắng cố jsou potřeba především zkušenosti.

Ve sau rang la chanh an xoi trung kien - cikády a mravenčí vajíčka

Do severních provincií země se nechystáte? Ani na jihu není o originální jídla nouze. V provincii Ving Long v deltě Mekongu můžete ochutnat smažené či vařené cikády. Ty se chytají v období svlékání, tedy od května do června, a jsou místními považovány za opravdovou delikatesu. Nepřijdete o ně ale ani v jiných měsících, když ve Vietnamu jejich sezóna skončí, dováží se převážně z Kambodže.

Ti, kdo se deltou Mekongu plaví v březnu, mohou ochutnat ještě jednu lahůdku - mravenčí vajíčka. Se sušenou cibulkou a kořením je dostanete naservírované s rýží na banánovém listu.

Nem chua – kyselé psaníčko z fermentovaného masa

S typicky nakyslou, kořeněnou chutí fermentovaného masa v balíčcích z banánových listů je možné se setkat v celém Vietnamu. Často se tyto závitky servírují s čerstvým česnekem, oblíbené jsou v chladnějších měsících ke sklenici vietnamského piva a téměř nezbytností jsou pak u příležitosti oslav vietnamského Nového roku.

I když se s nem chua setkáte napříč Vietnamem i v sousedním Laosu či Thajsku, na ty nejlepší, prověřené mnoha chuťovými buňkami cestovatelů, se stavte v provincii Thanh Hoa jižně od Hanoje. Místní je připravují podle speciálního tajného receptu a jsou opravdu nezapomenutelně výborné. 

Už to vaše gurmánské srdce táhne do Vietnamu? Poznávat země skrz jejich gastronomii, která je nedílnou součástí kultury, je důležité, a nejen díky těmto specialitám bude cesta do země plné barev a chutí nezapomenutelná.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace CK Go2

  • Zdroj fotografií

    Komerční prezentace CK Go2


Další články v sekci