Čína má další primát: V provincii Chu-pej jezdí nejdelší eskalátor na světě

12.10.2016 - Martin Reichman

Po nejdelším a nejvyšším proskleném mostě a největším radioteleskopu na světě, má Čína další nej – téměř tři čtvrtě kilometru dlouhý vyhlídkový eskalátor


Reklama

Někdy to vypadá, jako by byla současná Čína posedlá honbou za stavebními rekordy – v posledních měsících Číňané představili největší radioteleskop na světě, nejdelší skleněný most a také nejvyšší prosklený most na světě.

Do výčtu čínských „nej“ nyní přibyl další zápis - v provincii Chu-pej nově jezdí nejdelší eskalátor na světě. Nový vyhlídkový megaeskalátor měří na délku 688 metrů a vine se po úbočí hory Čchi-sing-čaj (Qixingzhai). Postavený je prý především z ekologicky šetrných materiálů a za hodinu dokáže přepravit až 7 300 pasažérů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    People's Daily

  • Zdroj fotografií: People's DailyDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907