Čína postavila největší radioteleskop světa. FAST ale nemá kdo řídit

15.08.2017 - Stanislav Mihulka

Co je platné mít nejvýkonnější přístroj svého druhu, když nemá obsluhu?

FAST -<p>Největší radioteleskop světa FAST v čínské provincii Kuej-čou</p>
FAST -

Největší radioteleskop světa FAST v čínské provincii Kuej-čou


Reklama

Čína nedávno dokončila nový radioteleskop FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope). Je to skvělé zařízení, největší svého druhu na světě, s moderními technologiemi. Potíž je v tom, že ho nemá kdo používat.

Teleskop FAST zahájil testovací provoz loni v září (2016). Vědecké cíle radioteleskopu jsou ambiciózní. S jeho pomocí bude možné studovat mračna neutrálního vodíku, rozmanité molekuly ve vesmírném prostoru, taky pulzary, i odposlouchávat cizí civilizace, pokud nějakou vystopuje. Jenže k tomu všemu potřebuje vyškolenou a zkušenou obsluhu.

FAST hledá šéfa

Nedávno vyšlo najevo, že Čína ještě ani nemá nikoho, kdo by této významné observatoři za 178 milionů dolarů (zhruba 4 miliardy Kč) šéfoval. Intenzivně shánějí člověka s náležitými zkušenostmi, na místo s platem 1,2 milionu dolarů (téměř 27 milionů Kč) ročně. Zatím marně.

TIP: Arecibo přijde o prvenství: Čína dostavěla největší radioteleskop světa

Nejde přitom o to, že v Číně nemají vhodného odborníka. Háček je v tom, že podle expertů je na celém světě jenom asi 40 lidí, kteří mají na toto místo vhodné předpoklady. A nikdo z nich zatím nemá o FAST zájem. Čína to bude muset rychle nějak vyřešit. Byla by škoda nechat slibný radioteleskop zahálet.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: National Astronomical Observatories Chinese Academy of Sciences

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ženské a mužské mozky se v průběhu orgasmu chovají téměř stejně. Skenování mozků pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické resonance (MR) ukázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svou aktivitu.

Zajímavosti

Úchvatné barvy kolibříka žlutohrdlého (Chrysolampis mosquitus) vyniknou zejména při čelním pohledu.

Příroda
Historie

Obrázek zachycuje pohled na planetu Proxima b, která obíhá kolem hvězdy Proxima Centauri, Sluneční soustavě nejbližší sousední hvězdy. Na obloze, na obrázku nahoře vpravo od Proximy, je patrná rovněž dvojhvězda Alfa Centauri AB

Vesmír
Zajímavosti

„Pekelný mravenec“ Ceratomyrmex ellenbergeri lovící příbuzného švábů Caputoraptor elegans.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907