Čínská firma plánuje vlastní zelené superměsto budoucnosti

03.10.2020 - Vilém Koubek

Čínský technologický gigant Tencent představil plány na zbudování vlastního města: Futuristickému sídlu se zatím říká Net City a zaměstnanci společnosti tam budou moct nejen pracovat, ale také plnohodnotně žít

<p>Zatímco většina měst budovaných průmyslovými giganty zůstává od zbytku světa takřka oddělená, Net City chce částečně zapadnout do existující zástavby </p>

Zatímco většina měst budovaných průmyslovými giganty zůstává od zbytku světa takřka oddělená, Net City chce částečně zapadnout do existující zástavby 


Reklama

Čínská nadnárodní společnost Tencent mimo jiné investuje do vývoje softwaru, umělé inteligence a specializuje se také na poskytování nejrůznějších internetových služeb. Podle loňských statistik zaměstnávala bezmála 63 tisíc lidí, proto není divu, že se její vedení rozhodlo postavit vlastní město: Zatím se mu přezdívá Net City a zhruba do sedmi let vyroste podle předpokladů na jednom z poloostrovů čínské metropole Šen-čen, kde sídlí současné ředitelství Tencentu. Město o rozloze 2 km² navrhuje americká architektonická společnost NBBJ.

Dle současných plánů bude moct v Net City pohodlně žít až 80 tisíc lidí, tedy asi jako ve Zlíně. Nepůjde však o zcela oddělenou městskou buňku: S pevninou ji kromě šíje poloostrova spojí mosty a také pravidelná lodní doprava. Cílem návrhářů totiž je, aby se Net City stalo místem odpočinku a zážitků nejen pro pracovníky Tencentu.  

Chůze má přednost

Aby se však město nezařadilo po bok asijských metropolí zamořených smogem, rozhodli se Američané přistoupit k co nejpřísnějším dopravním škrtům. „V současném světě se stále nemůžeme zcela zbavit automobilové dopravy, proto jsme se alespoň pokusili minimalizovat její dopad na infrastrukturu,“ vysvětluje architekt Jonathan Ward. Net City se tak navrhuje spíš pro chůzi, jízdu na kole či autobusem, případně autonomním vozidlem. Na rozdíl od současných měst nebudou tamní bloky domů lemovat silnice ani parkoviště. 

TIP: Sídla narýsovaná do prázdna: Města budoucnosti dodnes zejí prázdnotou

„Po pečlivé úvaze jsme z plánu škrtli všechny vozovky, které nebyly klíčové. Řídili jsme se přitom heslem, že pro lidi je mnohem lepší prodloužit si o dvě minuty procházku než ztrácet čas na silnicích,“ dodává Ward. Podle NBBJ by se ve městě měly zároveň zúročit lekce, jež nám uštědřila koronavirová krize: „Home office“ se tam považuje za samozřejmost a zaměstnanci Tencentu prý již nebudou rozlišovat mezi prací z domu a z kanceláří společnosti.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907