Čínské muzeum zrušilo výstavu rasistických fotografií z Afriky

Výstava fotografií nazvaná „Tohle je Afrika“, vzbudila v Číně vlnu emocí. Podle části návštěvníků byly fotografie otevřeně rasistické

16.10.2017 - Martin Reichman



Přibližně 140 tisíc návštěvníků dorazilo na výstavu fotografií nazvanou „Tohle je Afrika“, která se od konce září konala v zemském muzeu ve Wu-chanu ve střední Číně. Po protestech (zejména zahraničních) návštěvníků a Afričanů žijících v Číně ji ale kurátoři raději ukončili – vystavované fotografie byly podle některých návštěvníků otevřeně rasistické.

Autorem kontroverzních snímků je Jü Chuej-pching, stavební magnát, považovaný v Číně za renomovaného fotografa. Afriku tento fotograf navštěvuje pravidelně a zabývá se dokumentováním její přírody a obyvatelstva. Jeho nejnovější série zobrazovala tváře obyvatel Afriky v kontextu divokých zvířat, expozice navíc nesla dvojsmyslný název „Odraz vnějšího vzhledu a vnitřní reality“. Nejvíce emocí budil snímek černého dítěte s široce otevřenými ústy, vedle jehož hlavy byla ve stejné grimase vyfocená hlava gorily.

Africký kontinent je pro Čínu stále důležitějším obchodním partnerem, dobré vztahy s africkými zeměmi jsou proto více než žádoucí. Na druhou stranu citlivost k problematice rasismu je v čínské společnosti jiná, než jak ji vnímáme například v Evropě. V loňském roce například televize odvysílala reklamní spot, ve kterém se se z typického černocha stal po vyprání v pračce rozzářený Asiat. Pro mnoho Číňanů je navíc srovnání s konkrétními zvířaty chápáno víceméně jako kompliment.

„Cílová skupina výstavy je především čínská. Rozumíme ale, že se obrázky mohly dotknout našich afrických přátel, a jako vyjádření respektu jsme je odstranili,“ uvedl kurátor výstavy Wang Jüe-ťün.

  • Zdroj textu

    Shanghaiist

  • Zdroj fotografií

    Youtube/Shanghaiist


Další články v sekci