Reklama


Čínské muzeum zrušilo výstavu rasistických fotografií z Afriky

16.10.2017 - Martin Reichman

Výstava fotografií nazvaná „Tohle je Afrika“, vzbudila v Číně vlnu emocí. Podle části návštěvníků byly fotografie otevřeně rasistické

Fotografie z kontroverzní výstavy
Fotografie z kontroverzní výstavy "Tohle je Afrika".

Reklama

Přibližně 140 tisíc návštěvníků dorazilo na výstavu fotografií nazvanou „Tohle je Afrika“, která se od konce září konala v zemském muzeu ve Wu-chanu ve střední Číně. Po protestech (zejména zahraničních) návštěvníků a Afričanů žijících v Číně ji ale kurátoři raději ukončili – vystavované fotografie byly podle některých návštěvníků otevřeně rasistické.

Autorem kontroverzních snímků je Jü Chuej-pching, stavební magnát, považovaný v Číně za renomovaného fotografa. Afriku tento fotograf navštěvuje pravidelně a zabývá se dokumentováním její přírody a obyvatelstva. Jeho nejnovější série zobrazovala tváře obyvatel Afriky v kontextu divokých zvířat, expozice navíc nesla dvojsmyslný název „Odraz vnějšího vzhledu a vnitřní reality“. Nejvíce emocí budil snímek černého dítěte s široce otevřenými ústy, vedle jehož hlavy byla ve stejné grimase vyfocená hlava gorily.

Africký kontinent je pro Čínu stále důležitějším obchodním partnerem, dobré vztahy s africkými zeměmi jsou proto více než žádoucí. Na druhou stranu citlivost k problematice rasismu je v čínské společnosti jiná, než jak ji vnímáme například v Evropě. V loňském roce například televize odvysílala reklamní spot, ve kterém se se z typického černocha stal po vyprání v pračce rozzářený Asiat. Pro mnoho Číňanů je navíc srovnání s konkrétními zvířaty chápáno víceméně jako kompliment.

„Cílová skupina výstavy je především čínská. Rozumíme ale, že se obrázky mohly dotknout našich afrických přátel, a jako vyjádření respektu jsme je odstranili,“ uvedl kurátor výstavy Wang Jüe-ťün.

  • Zdroj textu: Shanghaiist
  • Zdroj fotografií: Youtube/Shanghaiist

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mrazivá katastrofa  

O konci dinosaurů a jejich současníků po dopadu obří planetky na Zemi máme již mnoho důkazů. Také loni spatřilo světlo světa několik vědeckých prací, jež se zajímavému fenoménu věnují. S využitím zpřesněných počítačových modelů pro množství vyvržené hmoty po nárazu tělesa a následný vývoj klimatu vědci například zjistili, že se průměrná globální teplota snížila o neuvěřitelných 26 °C, a to na 3–16 let. Teplomilní dinosauři a mnozí jejich pozemští souputníci tak jednoduše nemohli přežít. Do atmosféry se také dostalo ohromné množství plynů – podle zatím nejpřesnějších odhadů asi 325 gigatun síry a 425 gigatun oxidu uhličitého – a celkově měla exploze energii výbuchu 300 milionů atomových bomb. Saze a prach pak zatemnily oblohu na celé měsíce či roky.

Zajímavosti

Dnešní trendy odkazují k praktičnosti a minimalismu ve zdobení

Historie
Vesmír

Nově nalezený chameleon z Madagaskaru

Věda

Kopytníky patří mezi nejproslulejší léčiva středověku. Celá rostlina kořeněně voní a její chuť se podobá pepři či zázvoru.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907