Sissi: Císařovniny slavné vlasy

10.01.2016 - František Stellner


Reklama

Obraz zachycuje rakouskou císařovnu Alžbětu zvanou Sissi, která ve své době platila za nejkrásnější ženu Evropy. Císařovna byla svou krásou přímo posedlá, ačkoliv dávala přednost přirozenosti, takže odmítala líčení a přemíru parfémů. Ideálem krásy pro ni bylo zdravé, štíhlé tělo, hebká pleť a skvostné vlasy. Své tmavě plavé vlasy si barvila na kaštanově hnědé a nechala je narůst až po paty.

Účes jí svou vahou často způsoboval bolesti hlavy, ale o zkrácení vlasů nikdy neuvažovala. Jejich každodenní mytí patřilo k nejsložitějším úkonům, jelikož trvalo tři hodiny. Jednou za tři týdny se věnovala péči o vlasy celý den, služebné je při tom ošetřovaly koňakem, francovkou a žloutky. U dvora všichni věděli, že dobrá nálada „nejvznešenější paní“ se odvíjí od toho, jak dvorní kadeřnice splní svůj úkol.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie 1/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907