Čistokrevné manželství: Jaký vliv měla Lina na kariéru Reinharda Heydricha?

Reinhard Heydrich se stal prominentním nacistou tak trochu z nouze! Za vším stála jeho žena Lina. Jak moc velký vliv měla na strmou kariéru svého manžela?

01.05.2021 - Jana Ládyová



Mimořádně schopná a činorodá žena byla pro kata českého národa ideální partnerkou! Zapálená nacistka do konce svého života obhajovala manželovo působení v protektorátu a tvrdila, že přišel do Čech s těmi nejlepšími úmysly. Byla přesvědčená, že jeho politika pomohla zbavit český národ nezaměstnanosti a postavila ho téměř na stejnou úroveň s obyvateli Třetí říše…

Z nuzných poměrů

Lina von Ostenová pocházela z městečka Avendorf ležícím na ostrově Fehmarn v Baltickém moři. Narodila do zchudlé šlechtické rodiny se slušnými konexemi. Díky neutěšené finanční situaci musel její otec opustit rodinný statek a stal se učitelem na malém městě. Linina matka pocházela ze zámožné rejdařské rodiny, jenže i oni přišli o velký majetek kvůli válce a poválečné inflaci. Ostenovi své dvě děti Linu a Jürgena vychovávali v duchu idejí NSDAP. V nacismu viděli budoucnost Německa.

Když v roce 1927 ukončila Lina nižší střední školu, většina jejích učitelů si oddychla. Řečeno dnešním slovníkem, byla rebelka. Rodiče ji přesvědčili, aby se vrátila domů a rok se pod matčiným vedením učila vést domácnost. Lina se vzpírala, ale po letech to ocenila a uznala, že to byla skvělá průprava pro praktický život. Hned následujícího roku si doma prosadila studium na vyšší odborné škole v Kielu, kde plánovala odmaturovat, aby se mohla stát učitelkou. 

Osud jménem Heydrich

Tyto plány vzaly zasvé, když v prosinci 1930 navštívila s kamarádkami v Kielu veslařský ples. Tam potkala „svůj osud“ – vysokého blonďatého námořního důstojníka Reinharda Heydricha. Byla to prý láska na první pohled. Oboustranná! Celý večer tančili jen spolu, Heydrich pak Linu doprovodil a hned si s ní sjednal další schůzku. Po pouhých čtyřech dnech ji rovnou požádal o ruku a tajně se s ní zasnoubil. A tak se stalo, že Lina studia nedokončila. Ale už tehdy byla horlivou členkou NSDAP.

Její snoubenec Reinhard pocházel z umělecko-učitelské rodiny. Jeho dědeček založil světoznámou drážďanskou konzervatoř, otec byl operním zpěvákem, hudebním skladatelem a ředitelem konzervatoře v Halle. Vysoce inteligentní Heydrich chodil do těch nejlepších škol a všude vynikal. Souběžně s gymnaziálními studiemi navštěvoval na konzervatoři hru na klavír a violoncello a studoval také skladbu. Od čtyř let hrál na housle, od šesti na klavír, noty dokázal číst dřív než písmena. A jako dítko vystupoval na veřejnosti. Takový malý Mozart, dalo by se říct… Mimořádně ctižádostivý, ale ve škole neoblíbený chlapec se stal obětí dětské šikany. Spolužáci se mu vysmívali pro jeho hubenou postavu a vysoký pisklavý hlas.

Vše pro Linu

Odmaturoval s výborným prospěchem a zároveň ukončil studia na konzervatoři. Pak ale porušil rodinnou hudební tradici a rozhodl se pro kariéru námořního důstojníka. I proto, že rodina zchudla a studium na vojenských školách se neplatilo. Stal se kadetem Reichsmarine a po složení důstojnických zkoušek ho povýšili na námořního poručíka a brzy i nadporučíka. Toužil po slávě a výložkách admirála.

A nejspíš by se jeho kariéra ubírala tím správným směrem nebýt maléru, který všechny jeho vysněné plány zhatil. Kvůli lásce k Lině opustil svoji dívku, dcerku „z lepších kruhů“. Lépe řečeno, přestal se s ní stýkat. Nejspíš této avantýře nepřikládal patřičnou důležitost. Zanedlouho z toho vznikla aféra. Kolovaly fámy, že prý ji svedl a těhotnou těsně před porodem opustil! A její vlivný otec zařídil, aby byl Heydrich postaven před námořní čestný soud. Přísný kodex cti vojenského námořnictva zhodnotil rozvázání nevinné známosti jako nedodržení manželského slibu. Heydrich byl okamžitě propuštěn – po desetileté bezúhonné službě. Poslední nadějí byla intervence u prezidenta Hindenburga. Bohužel bezvýsledná.

Učitelem plachtění?

Heydrich byl nezaměstnaný a těžko sháněl práci. Vrcholila hospodářská krize. Trpěl depresemi, a tak Lina nasadila všechny páky, aby mu dopomohla k odpovídajícímu zaměstnání. Jaké měl možnosti? Byl to vynikající sportovec, mistr Německa v plachtění, získal několik cen v šermu, skvěle jezdil na koni, závodně plaval, měl i pilotní zkoušky. Plynně hovořil několika jazyky. Zároveň se mohl uplatnit jako virtuózní houslista či klavírista. Za jeho výkony by se nemuselo stydět leckteré světové hudební těleso. 

Vážně uvažoval o tom, že se stane učitelem plachtění v Hanzovní lovecké škole. Jenže učit děti zazobaných rodičů? Pro hrdého Heydricha trochu ponižující záležitost! Druhou, perspektivní možností se jevil vstup do sílících SS, jak mu radila Lina. To ona ho přesvědčila, aby vstoupil do NSDAP, to ona mu prý zprostředkovala přímluvu u Heinricha Himmlera.

Z oné veledůležité schůzky s Himmlerem málem sešlo. Říšský vedoucí SS, jinak v té době ještě vedlejším povoláním majitel drůbeží farmy, totiž onemocněl. Lina přemluvila Heydricha, aby ho přesto v jeho vesnickém domku u Mnichova navštívil, aby se mu „vnutil“. Himmler neohlášeného hosta nakonec v županu přijal a na místě si ho vyzkoušel. Zadal mu vypracování konceptu zpravodajské služby. A Heydrich, s průpravou od námořnictva, Himmlera doslova ohromil. Ten ocenil nejen jeho odborné znalosti, ale byl fascinován i Heydrichovou nordickou vizáží.

Svatba a nová budoucnost v SS

Místo bylo jeho! Brzy se dozvěděl, že ho o fous vyfoukl jinému uchazeči. Na začátku července 1931 tedy vstoupil do NSDAP, aniž znal její politický program. Jeho stranická legitimace měla číslo 544 916. Do začátku dostal plat 180 říšských marek, byt, stravu a úkol vybudovat zpravodajskou a bezpečnostní službu SS. Do své práce se pustil s takovou vervou, že ho záhy poctili přezdívkou „blonďatá bestie“. Byl zajištěn a mohl se oženit. Otázkou zůstává, co by dělal bez Lininy pomoci… Lina von Ostenová mu byla nablízku, o sedm let starší Heydrich však rozhodně nebyl její loutkou.

Svatba dvacetileté Liny se sedmadvacetiletým Reinhardem se uskutečnila v prosinci 1931 a mezi hosty byla řada členů NSDAP. Pozvala je Lina, zasloužilá členka, zatímco její snoubenec byl v té době jako nováček prakticky neznámý. Ač Heydrich nesnášel civil a jinak než v uniformě ho vlastně neznáme, ženil se ve fraku s cylindrem. Příslušníci SA a SS měli v té době zakázáno nosit uniformu mimo pracovní dobu. Svatba stála na začátku jeho strmé kariéry. Heydrich byl nesmírně výkonný, a tak utěšeně rostl i počet jeho funkcí. Za deset let to dotáhl na prvního muže Protektorátu Čechy a Morava. 

Zastupující říšský protektor 

V září 1941 „vyhověl“ Hitler žádosti dosavadního říšského protektora Konstantina von Neuratha, který svou funkci nezvládal. Poslal ho na zdravotní dovolenou a do Prahy povolal Heydricha, který se od prvního momentu s ničím „nemazal“. Využíval politiku cukru a biče. Poskytl sociální výhody dělníkům pracujícím pro potřeby Třetí říše a zároveň zahájil brutální perzekuci odpůrců. Dělníkům zvyšoval příděly a ty nejpracovitější posílal na rekreaci. Odbojáře na smrt. Dostal taky pod kontrolu rozbujelý černý trh.

Lina Heydrichová nebyla z manželovy nové funkce zpočátku příliš nadšená. I tak se doma vyskytoval málo. To už měli tři děti. Nejstarší Klaus přišel na svět v roce 1933, o šestnáct měsíců později syn Heider a v roce 1939 dcera Silke, Heydrichův mazánek. Brzy se rodinka stěhovala za tatínkem. Jejich prvním bydlištěm se stalo levé křídlo Pražského hradu. Pak se začala Lina poohlížet po nějakém venkovském sídle, protože byla počtvrté těhotná.

TIP: Korunní princ černého řádu: Úřad protektora se stal pro Heydricha výzvou

Uvažovalo se o Konopišti, ale nakonec se jí zalíbily Panenské Břežany. Tam stály zámky dva. Původním majitelem obou byl cukrovarnický magnát Ferdinand Bloch-Bauer. Ve 20. letech 20. století si Horní zámek koupil výrobce nábytku Friedrich Gerstel. V roce 1939 nacisté oba zámky jako židovské arizovali. Horní pak obýval státní tajemník K. H. Frank a Dolní si nechali upravit Heydrichovi. Lina Heydrichová se tu zařizovala jako na „věčné časy“. Je paradoxem, že si tu společného rodinného života příliš neužili. Nastěhovali se o Velikonocích 1942 a za pár týdnů, 27. května 1942 došlo k atentátu. Jeho okolnosti i co se dělo potom, všichni známe…


Další články v sekci