Korunní princ černého řádu: Úřad protektora se stal pro Heydricha výzvou

13.05.2019 - Martin Nekola

Reinhard Heydrich neváhal v nové funkci hned na začátku ukázat, že hodlá splnit veškerá očekávání nacistických pohlavárů


Reklama

Vysoce inteligentní, ambiciózní, chladnokrevný a především nebezpečný. Podobnou charakteristiku Reinharda Heydricha přinesl nejeden člověk, který s ním přišel do styku. Druhý nejmocnější muž v SS, architekt celoevropského projektu na vyhlazení Židů, katan českého národa. To byl Heydrich na vrcholu moci, kdy nastoupil do úřadu zastupujícícho protektora.

Heydrich v Protektorátu

Na podzim 1941 přišla na stůl obávaného šéfa RSHA umístěnka do Prahy. Dočasné jmenování říšským protektorem bylo reakcí na vyhrocující se bezpečnostní situaci v Protektorátu. To ale nebylo vše, lidé v Hitlerově okolí se hlavně chtěli Heydricha nějakým způsobem zbavit a odsunout ho na vedlejší kolej. I Himmlerovi se začal jeho navenek věrný, ve skutečnosti neustále nenápadně intrikující a kotníky okopávající, nohsled zajídat. 

Pro Heydricha neznamenala mise v Čechách výminek jako pro Neuratha, naopak v ní viděl příležitost, odrazový můstek dál. Hodlal Vůdci ukázat, že pro něj není žádný úkol nesplnitelný. Především ale nechtěl mrhat čas, protože po splnění zadání, tedy pacifikaci „národa švejků“ a likvidaci odboje, pokukoval po mnohem větším soustu, jakým se dle všech předpokladů mělo stát místo guvernéra okupované Francie. Věděl, že ho funkce na Pražském hradě může posílit a obohatit o potřebné zkušenosti z vysoké politiky a diplomacie. Protektorství tedy vzal neobyčejně vážně a rozhodně je nechápal jako trest nebo vyhnanství. Ostatně měl neustále k dispozici osobní letoun, kterým často zalétal do Berlína na inspekce a schůzky se zbytkem vedení SS. 

Nadšená byla i manželka Lina se třemi dětmi. Jak uváděla ve vzpomínkách, v Praze konečně povýšili mezi německou smetánku. Čekalo ji zde honosné sídlo v Panenských Břežanech se služebnictvem, recepce, bankety a dostatek financí. Zejména na poslední jmenované nebyla manželka někdejšího policejního oficíra zvyklá.

TIP: Mýty kolem atentátu na Heydricha

V počátcích fungování Sicherheitsdienst Heydrich ani nedostával plat a rodina žila velmi skromně, mnohdy odkázaná jen na pomoc Lininých rodičů. Později coby generál přirozeně už bral odměny v řádu tisíců marek, ale stále byl jen jedním z mnoha. Až v Protektorátu si užíval luxusu a privilegií státníka. Netušil, že záhy jej zde potká také smrt a ukončí pozoruhodnou kariéru ve službách černého řádu. 

  • Zdroj textu:

    Kauzy (extra Historie)

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907