Atentát na Reinharda Heydricha

- Redakce 100+1 historie

<p>Automobil Mercedes-Benz po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942.</p>

Automobil Mercedes-Benz po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942.

27 . 5 . 1942

Reklama

„Informativním výslechem očitých svědků činu bylo zjištěno, že v 10.36 hod. byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Heydricha, který přijížděl svým autem směrem z Panenských Břežan Kirchmayerovou třídou.“ Tak zní oficiální popis atentátu, k němuž došlo 27. května 1942.

TIP: Mýty kolem atentátu na Heydricha

Nelehký úkol připadl na bedra parašutistů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří byli pro nebezpečnou akci vycvičeni ve Velké Británii. Pomocnou ruku jim na domácí půdě podal ještě Josef Valčík. Jakmile byla skupina kompletní, stačilo počkat, až Heydrich opustí své sídlo na Panenských Břežanech. Ve chvíli, kdy jeho auto projíždělo kolem výsadkářů, hodil Kubiš na auto granát, ale minul. Přesto exploze vůz zasáhla.

Ačkoliv byl zraněný Heydrich převezen do nemocnice, nebylo mu to už nic platné a o několik dní později svým zraněním podlehl. Krátce na to se v Protektorátu rozpoutalo peklo, jež vešlo do historie jako heydrichiáda.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pozorovat tajnůstkářské křečky velké během krmení je pro zoologa neobyčejným zážitkem

Příroda

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Magdaléna Francouzská, známá také jako Magdaléna z Valois, se snoubencem Ladislavem Pohrobkem.

Historie

Terej bílý obývá převážně pobřežní vody severního Atlantiku a Tichého oceánu. Pro nás je jedním z nejlepších míst, kde jej můžeme pozorovat, malý německý ostrov Helgoland v Severním moři.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907