Atentát na Reinharda Heydricha

- Redakce 100+1 historie

<p>Automobil Mercedes-Benz po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942.</p>

Automobil Mercedes-Benz po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942.

27 . 5 . 1942

Reklama

„Informativním výslechem očitých svědků činu bylo zjištěno, že v 10.36 hod. byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Heydricha, který přijížděl svým autem směrem z Panenských Břežan Kirchmayerovou třídou.“ Tak zní oficiální popis atentátu, k němuž došlo 27. května 1942.

TIP: Mýty kolem atentátu na Heydricha

Nelehký úkol připadl na bedra parašutistů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří byli pro nebezpečnou akci vycvičeni ve Velké Británii. Pomocnou ruku jim na domácí půdě podal ještě Josef Valčík. Jakmile byla skupina kompletní, stačilo počkat, až Heydrich opustí své sídlo na Panenských Břežanech. Ve chvíli, kdy jeho auto projíždělo kolem výsadkářů, hodil Kubiš na auto granát, ale minul. Přesto exploze vůz zasáhla.

Ačkoliv byl zraněný Heydrich převezen do nemocnice, nebylo mu to už nic platné a o několik dní později svým zraněním podlehl. Krátce na to se v Protektorátu rozpoutalo peklo, jež vešlo do historie jako heydrichiáda.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907