Čelisti aligátorů a zbarvené hrbolky na jejich těle jsou citlivější na dotek a vibrace než konečky našich prstů. Tento poznatek přináší studie biologů z Vanderbilt University v americkém Nashvillu, která mimo jiné tvrdí, že aligátoři mají jeden z nejcitlivějších hmatový vjemů v celé živočišné říši
„Nečekali jsme, že tato místa budou tak citlivá,“ komentuje objev spoluautor studie Duncan Leitch. Výrůstkům, odborně nazývaným integumentární senzorické orgány, byly přisuzovány různé funkce od vylučování mastné tekutiny až po rozpoznávání elektrického pole.
Již v roce 2002 však jedna ze studií naznačila, že jde o receptory citlivé na vodní vlny. Právě toto zjištění vedlo Leitche a jeho kolegu Kena Cataniu k dalšímu výzkumu. „Už podle způsobu, jakým jsou tyto body rozmístěny na těle, jsme si mysleli, že mohou mít ještě jiný účel než detekovat vodní vlny,“ říká Catania.
TIP: Na kajaku mezi aligátory americkým národním parkem Everglades
Vědci zjistili, že hrbolky obsahují mechanoreceptory – nervy reagující na bolest a na změny tlaku a napětí. Některé z nich jsou natolik citlivé, že zaznamenají velejemný dotek, který by člověk necítil ani na konečcích prstů.
Objev mechanoreceptorů vysvětluje, jak mohou aligátoři najít kořist s takovou rychlostí a přesností. Nejcitlivější integumentární senzorické orgány jsou přitom umístěny právě kolem tlamy v blízkosti smrtících zubů. To zároveň vysvětluje, jak aligátoři dokážou jemně prokousnout vajíčko, když je mládě nachystané k vylíhnutí, či přenášet v zubech svá mláďata, aniž by jim jakkoli ublížili.
časopis Příroda
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)