Co je potřeba vědět, než si vezmete hypotéku?

Hypoteční úvěr je velká věc. Přeci jen si nepůjčujete deset tisíc na půl roku. Proto jsme pro vás připravili tři hlavní kritéria, které byste měli znát, než se do vyřizování hypotéky pustíte.

11.07.2022 - Komerční prezentace



1. Úroková sazba není rozhodující

Z reklam, billboardů i v bance se jako první vždy dozvíte úrokovou sazbu hypotéky. Ta však nemusí být rozhodujícím faktorem, podle kterého byste měli vybírat. 

Každá bankovní instituce poskytuje úvěr za jiných podmínek. Někde si budete muset otevřít účet, jinde sjednat řadu připojištění (což navýší vaše měsíční splátky). Výjimkou nejsou ani nemalé poplatky. Nenechte se proto zlákat nízkým úrokem a piďte se po skrytých háčcích, které s sebou sjednání hypotéky přinese. 

2. Jak nastavit fixaci?

Pro správné určení doby fixace sledujte vývoj úrokových sazeb hypoték. Zpravidla platí, že pokud stoupají a vám se podařilo ukořistit ještě přijatelný úrok, fixujte si ho na delší dobu (klidně 5 a více let). Pokud se ale naopak očekává pokles úrokových sazeb, zvolte fixaci kratší nebo žádnou. Až nastane příznivější období, budete si moci hypotéku refinancovat.

3. Sjednání hypotéky je běh na dlouhou trať

Hypotéku jen těžko získáte přes noc. K jejímu vyřízení tak budete potřebovat celou řadu dokumentů, jako je:

  • potvrzení příjmů (potvrzení od zaměstnavatele, daňové přiznání apod.),
  • doložení výdajů (smlouva na další úvěry, pojištění apod.)
  • cenový odhad nemovitosti,
  • dokumentace k nemovitosti (stavební povolení, výpis z katastru nemovitostí apod.)
  • doklad o pojištění nemovitosti.

Se šikovným poradcem sice dokážete celý proces urychlit, přesto se připravte na martýrium trvající minimálně několik týdnů. V případě komplikací i několik měsíců. 

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií

    Pixabay, CC0


Další články v sekci