Co způsobuje Velkou chladnou skvrnu na Jupiteru?

26.01.2019 - Michal Švanda

<p>Velká chladná skvrna představuje zřejmě první povětrnostní systém či jev způsobený polární září, který se kdy podařilo sledovat</p>

Velká chladná skvrna představuje zřejmě první povětrnostní systém či jev způsobený polární září, který se kdy podařilo sledovat


Reklama

Obří planetu na snímcích z kosmických družic pozná asi každý, neboť její vzhled je nezaměnitelný: Spousta oblačných struktur, mnoho rovnoběžkových pásů a především Velká rudá skvrna – oblačný vír větší než Země, přetrvávající již přes 400 let. To je však pohled ve viditelné oblasti spektra. Zobrazíme-li Jupiter v dlouhovlnné infračervené, spatříme neméně zajímavý atmosférický útvar: Velkou chladnou skvrnu.

TIP: Bouře, které svými rozměry předčí celou Zemi

S rudou „sestrou“ si nezadá ve velikosti: Měří 24 000 km na délku a 12 000 km na šířku a je charakteristická skutečně nižší teplotou – asi o 200° oproti okolí. Ve srovnání se známějším vírem je však o poznání méně stabilní: Viditelně mění tvar už za několik dní, někdy dokonce zcela zmizí, ale poté se opět objeví. Lze ji dohledat v pozorováních za posledních 15 let, kdy jsou k dispozici kvalitní družicová data. Vědci se domnívají, že její existence souvisí s výskytem polárních září, které mají na Jupiteru také komponentu pozorovatelnou v infračervené oblasti spektra. Zůstává ovšem otázkou, jaký proces přesně odpovídá za chladnutí. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907