Čočka s perletí: Neobvyklá mračna nad Hongkongem

09.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Nebe nad Hongkongem nabídlo velmi neobvyklou podívanou. Po nebi zde plula hned dvojice vzácných a pospolu málokdy vídaných mraků – na snímku Alfreda Lee je v popředí k vidění dlouhý lentikulární (čočkovitý) mrak. Lentikulární mračna vznikají orograficky, což znamená, že jejich existenci způsobuje nerovnost zemského povrchu. Pokud proudící vzduch narazí například na kopec, je jím vytlačován vzhůru. Při stoupání se vzduch ochlazuje a pak ve výšce mezi dvěma až šesti kilometry dojde ke kondenzaci vodní páry a oblak je na světě.

Výše na obloze a dále v pozadí zase září barevný perleťový mrak. Perleťová oblaka vznikají tak, že nakupením studeného vzduchu před pohořím a jeho postupným přetékáním se atmosféra rozkmitá až do výšek, kde se perleťové oblaky vyskytují. Jejich vznik by se pak dal připodobnit ke vzniku oblaků Altocumulus lenticularis vznikajících v troposféře. Tvoří je vodní kapičky podobné velikosti, které pak lámou barvy ve slunečním světle různým způsobem, čímž vzniká jejich charakteristické perleťové zabarvení.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Alfred Lee

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907