Čočka s perletí: Neobvyklá mračna nad Hongkongem

09.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Nebe nad Hongkongem nabídlo velmi neobvyklou podívanou. Po nebi zde plula hned dvojice vzácných a pospolu málokdy vídaných mraků – na snímku Alfreda Lee je v popředí k vidění dlouhý lentikulární (čočkovitý) mrak. Lentikulární mračna vznikají orograficky, což znamená, že jejich existenci způsobuje nerovnost zemského povrchu. Pokud proudící vzduch narazí například na kopec, je jím vytlačován vzhůru. Při stoupání se vzduch ochlazuje a pak ve výšce mezi dvěma až šesti kilometry dojde ke kondenzaci vodní páry a oblak je na světě.

Výše na obloze a dále v pozadí zase září barevný perleťový mrak. Perleťová oblaka vznikají tak, že nakupením studeného vzduchu před pohořím a jeho postupným přetékáním se atmosféra rozkmitá až do výšek, kde se perleťové oblaky vyskytují. Jejich vznik by se pak dal připodobnit ke vzniku oblaků Altocumulus lenticularis vznikajících v troposféře. Tvoří je vodní kapičky podobné velikosti, které pak lámou barvy ve slunečním světle různým způsobem, čímž vzniká jejich charakteristické perleťové zabarvení.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Alfred LeeDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907