Čočka s perletí: Neobvyklá mračna nad Hongkongem

09.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Nebe nad Hongkongem nabídlo velmi neobvyklou podívanou. Po nebi zde plula hned dvojice vzácných a pospolu málokdy vídaných mraků – na snímku Alfreda Lee je v popředí k vidění dlouhý lentikulární (čočkovitý) mrak. Lentikulární mračna vznikají orograficky, což znamená, že jejich existenci způsobuje nerovnost zemského povrchu. Pokud proudící vzduch narazí například na kopec, je jím vytlačován vzhůru. Při stoupání se vzduch ochlazuje a pak ve výšce mezi dvěma až šesti kilometry dojde ke kondenzaci vodní páry a oblak je na světě.

Výše na obloze a dále v pozadí zase září barevný perleťový mrak. Perleťová oblaka vznikají tak, že nakupením studeného vzduchu před pohořím a jeho postupným přetékáním se atmosféra rozkmitá až do výšek, kde se perleťové oblaky vyskytují. Jejich vznik by se pak dal připodobnit ke vzniku oblaků Altocumulus lenticularis vznikajících v troposféře. Tvoří je vodní kapičky podobné velikosti, které pak lámou barvy ve slunečním světle různým způsobem, čímž vzniká jejich charakteristické perleťové zabarvení.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Alfred Lee

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907