Čočka s perletí: Neobvyklá mračna nad Hongkongem

09.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Nebe nad Hongkongem nabídlo velmi neobvyklou podívanou. Po nebi zde plula hned dvojice vzácných a pospolu málokdy vídaných mraků – na snímku Alfreda Lee je v popředí k vidění dlouhý lentikulární (čočkovitý) mrak. Lentikulární mračna vznikají orograficky, což znamená, že jejich existenci způsobuje nerovnost zemského povrchu. Pokud proudící vzduch narazí například na kopec, je jím vytlačován vzhůru. Při stoupání se vzduch ochlazuje a pak ve výšce mezi dvěma až šesti kilometry dojde ke kondenzaci vodní páry a oblak je na světě.

Výše na obloze a dále v pozadí zase září barevný perleťový mrak. Perleťová oblaka vznikají tak, že nakupením studeného vzduchu před pohořím a jeho postupným přetékáním se atmosféra rozkmitá až do výšek, kde se perleťové oblaky vyskytují. Jejich vznik by se pak dal připodobnit ke vzniku oblaků Altocumulus lenticularis vznikajících v troposféře. Tvoří je vodní kapičky podobné velikosti, které pak lámou barvy ve slunečním světle různým způsobem, čímž vzniká jejich charakteristické perleťové zabarvení.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Alfred Lee

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

V okamžiku, kdy se z podvrženého vejce vylíhne malá kukačka, má hnízdní parazit vyhráno. Ještě slepá kukačka vytlačí hostitelova vajíčka nebo už vylíhlá mláďata z hnízda a uzurpuje si péči hostitele. Ve výřezu vajíčka ťuhýka obecného s „kódem“, který má odhalit podvrh.

Příroda

Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.

Věda

Portorický radioteleskop dostal pořádně zabrat.

Vesmír

Scéna ze všedního dne na vídeňských barikádách. Ilustrace H. Katzlera z roku 1872.

Historie

 Komunisté si prorážejí cestu k prezidentskému paláci v centru Saigonu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907