Curiosity nezahálí ani po příletu Perseverance a sbírá vzorky v oblasti Pontours

26.08.2021 - Martin Reichman

Nesmrtelný rover Curiosity „kroutí“ na Marsu už svůj devátý rok. Doposud odebral 32 vzorků marsovských hornin a urazil více než 26 kilometrů

<p>Marsovské panorama oblasti Pontours vytvořené ze 129 samostatných snímků.</p>

Marsovské panorama oblasti Pontours vytvořené ze 129 samostatných snímků.


Reklama

Rover Curiosity se aktuálně pohybuje v oblasti přezdívané Pontours, kde pomocí svého vrtáku odebral svůj již 32. vzorek marsovské horniny. V této části Marsu nyní panuje zima, roveru se tak během jeho pouti na horu Sharp otevírají čisté a ničím nerušené výhledy na okolí severozápadní části kráteru Gale.

Oblast Pontours je pro vědce mimořádně zajímavou – jde o část Marsu kde se snoubí jílové materiály a sírany (sulfáty). Ty se vyskytují v některých nerostech, například v sádrovcích, anhydritu a barytu, ale i například v kamencích. Analýza vzorků by tak mohla přinést odpověď na otázku, kam zmizela voda z kráteru Gale. „Zdejší skály nám mohou přinést odpověď, jak se tato kdysi vodou zalitá planeta změnila na nehostinnou suchou poušť a jak dlouho obyvatelné prostředí přetrvávalo po této změně,“ okomentovala aktuální výzvy roveru Curiosity Abigail Fraemanová z JPL.

TIP: Curiosity našel stopy usazené soli z dávného jezera v marsovském kráteru Gale

Poslední dva měsíce se rover pohybuje v blízkosti hory pojmenované po nedávno zesnulém astrobiologovi Rafaelu Navarrovi, který se významným způsobem podílel na misi Curiosity a mohutné 137 metrů vysoké vyvýšeniny v severozápadní části kráteru Gale. Touto oblastí se bude rover pohybovat řadu dalších měsíců, než se úzkým kaňonem vrátí k již loni navštívené oblasti Greenheugh Pediment.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907