Curiosity nezahálí ani po příletu Perseverance a sbírá vzorky v oblasti Pontours

26.08.2021 - Martin Reichman

Nesmrtelný rover Curiosity „kroutí“ na Marsu už svůj devátý rok. Doposud odebral 32 vzorků marsovských hornin a urazil více než 26 kilometrů

<p>Marsovské panorama oblasti Pontours vytvořené ze 129 samostatných snímků.</p>

Marsovské panorama oblasti Pontours vytvořené ze 129 samostatných snímků.


Reklama

Rover Curiosity se aktuálně pohybuje v oblasti přezdívané Pontours, kde pomocí svého vrtáku odebral svůj již 32. vzorek marsovské horniny. V této části Marsu nyní panuje zima, roveru se tak během jeho pouti na horu Sharp otevírají čisté a ničím nerušené výhledy na okolí severozápadní části kráteru Gale.

Oblast Pontours je pro vědce mimořádně zajímavou – jde o část Marsu kde se snoubí jílové materiály a sírany (sulfáty). Ty se vyskytují v některých nerostech, například v sádrovcích, anhydritu a barytu, ale i například v kamencích. Analýza vzorků by tak mohla přinést odpověď na otázku, kam zmizela voda z kráteru Gale. „Zdejší skály nám mohou přinést odpověď, jak se tato kdysi vodou zalitá planeta změnila na nehostinnou suchou poušť a jak dlouho obyvatelné prostředí přetrvávalo po této změně,“ okomentovala aktuální výzvy roveru Curiosity Abigail Fraemanová z JPL.

TIP: Curiosity našel stopy usazené soli z dávného jezera v marsovském kráteru Gale

Poslední dva měsíce se rover pohybuje v blízkosti hory pojmenované po nedávno zesnulém astrobiologovi Rafaelu Navarrovi, který se významným způsobem podílel na misi Curiosity a mohutné 137 metrů vysoké vyvýšeniny v severozápadní části kráteru Gale. Touto oblastí se bude rover pohybovat řadu dalších měsíců, než se úzkým kaňonem vrátí k již loni navštívené oblasti Greenheugh Pediment.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907