Curiosity nezahálí ani po příletu Perseverance a sbírá vzorky v oblasti Pontours

Nesmrtelný rover Curiosity „kroutí“ na Marsu už svůj devátý rok. Doposud odebral 32 vzorků marsovských hornin a urazil více než 26 kilometrů

26.08.2021 - Martin ReichmanRover Curiosity se aktuálně pohybuje v oblasti přezdívané Pontours, kde pomocí svého vrtáku odebral svůj již 32. vzorek marsovské horniny. V této části Marsu nyní panuje zima, roveru se tak během jeho pouti na horu Sharp otevírají čisté a ničím nerušené výhledy na okolí severozápadní části kráteru Gale.

Oblast Pontours je pro vědce mimořádně zajímavou – jde o část Marsu kde se snoubí jílové materiály a sírany (sulfáty). Ty se vyskytují v některých nerostech, například v sádrovcích, anhydritu a barytu, ale i například v kamencích. Analýza vzorků by tak mohla přinést odpověď na otázku, kam zmizela voda z kráteru Gale. „Zdejší skály nám mohou přinést odpověď, jak se tato kdysi vodou zalitá planeta změnila na nehostinnou suchou poušť a jak dlouho obyvatelné prostředí přetrvávalo po této změně,“ okomentovala aktuální výzvy roveru Curiosity Abigail Fraemanová z JPL.

TIP: Curiosity našel stopy usazené soli z dávného jezera v marsovském kráteru Gale

Poslední dva měsíce se rover pohybuje v blízkosti hory pojmenované po nedávno zesnulém astrobiologovi Rafaelu Navarrovi, který se významným způsobem podílel na misi Curiosity a mohutné 137 metrů vysoké vyvýšeniny v severozápadní části kráteru Gale. Touto oblastí se bude rover pohybovat řadu dalších měsíců, než se úzkým kaňonem vrátí k již loni navštívené oblasti Greenheugh Pediment.


Další články v sekci