Curiosity našel stopy usazené soli z dávného jezera v marsovském kráteru Gale

09.10.2019 - Stanislav Mihulka

Robotická laboratoř Curiosity objevila horniny plné jílu se síranem vápenatým a místy i se síranem hořečnatým. Nejspíše jde o pozůstatek jezera se slanou vodou

<p>Robotická laboratoř Curiosity při práci na Marsu</p>

Robotická laboratoř Curiosity při práci na Marsu


Reklama

Když na Zemi vyschne jezero, zůstává po něm vrstva soli. Na Marsu by to mělo být stejné. Americká robotická laboratoř Curiosity nedávno objevila takové soli v kráteru Gale. Je to pozůstatek z dávných časů, kdy na povrchu Marsu byla hojná voda a případný život, pokud tam kdy nějaký byl, měl šanci prospívat.

Odborníci vybrali kráter Gale jako oblast průzkumu pro Curiosity za části také kvůli tomu, že tam jsou dostupné různě staré vrstvy usazených hornin. Právě v těchto vrstvách Curiosity objevila uloženiny s jílovými horninami, které obsahují 30 až 50 váhových procent síranu vápenatého. Na některých místech byl rovněž přítomen síran hořečnatý, v o něco menších množstvích.

Dávné slané horniny v kráteru Gale

Podle údajů laboratoře Curiosity jde o horniny, které jsou staré asi 3,7 až 3,3 miliardy let. Na Zemi už nejspíš tou dobou byl život, ale zřejmě nebyl nijak zvlášť oslnivý či pestrý. Vědci se domnívají, že taková přítomnost velkého množství soli v horninách na povrchu Marsu dokládá existenci dávného jezera v kráteru Gale, jehož vody tehdy byly z pozemského pohledu velmi slané. Nicméně, i v tak slané vodě žijí na Zemi organismy.

TIP: Příležitost pro organismy: Kráter Gale měl v minulosti prostředí vhodné pro život

Zároveň se ukazuje, že vodě byly vystaveny ještě starší horniny v kráteru Gale. V té době ale bylo jezero či jezera mnohem méně slané. Jinak laboratoř Curiosity zatím neobjevila žádné stopy po přítomnosti kapalné vody v kráteru Gale, které by byly mladší než uvedených 3,7-3,3 miliardy let. Vědci se ale nevzdávají a stále věří, že Curiosity objeví nějaké novější doklady kapalné vody na Marsu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907