Curiosity vs. Mars 2020 Rover: NASA ukázala vytuněnou verzi nového roveru

29.11.2017 - Martin Reichman

Přibližně za dva a půl roku by měla odstartovat nová etapa průzkumu Marsu. Na povrch rudé planety se má vydat následovník roverů Opportunity a Curiosity

Nový rover Mars 2020 je po konstrukční stránce zhruba z 85 % shodný se svým předchůdcem Curiosity (MSL). Zbrusu nová je ale jeho vědecká výbava.
Nový rover Mars 2020 je po konstrukční stránce zhruba z 85 % shodný se svým předchůdcem Curiosity (MSL). Zbrusu nová je ale jeho vědecká výbava.

Reklama

Nový rover – prozatím označovaný jako Mars 2020 Rover, bude konstrukčně vycházet z osvědčeného modelu svého předchůdce – roveru Curiosity, který k Marsu zamířil před šesti lety a dodnes spolehlivě funguje. Podle vědců z JPL přibližně 85 % konstrukce roveru Mars 2020 vychází z předchozí verze. Navíc ovšem ponese hned šest kamer a sedm nových vědeckých přístrojů.

Nové nástroje, nové možnosti

Obdobně jako Curiosity bude i nový rover vybavený vrtákem. Novinkou je ale možnost ukládání odebraných vzorků. Ty mají být připravené do doby, než je některá z budoucích pilotovaných misí bude schopná dopravit na Zemi.

Vedle mechanických vylepšení má být nový rover vyzbrojený mimořádně přesným rentgenovým spektrometrem, ultrafialovým laserem a radarem, který bude schopný proniknout až 10 metrů pod povrch rudé planety. Velkou novinku má být i vizuální navigace, která by měla roveru umožnit cesty i do hůře dostupných míst, kterým se museli jeho předchůdci vyhnout.

Hlavním úkolem roveru Mars 2020 má být pátrání po známkách života. Tentokrát se vědci chtějí zaměřit na oblasti, kde podle jejich zjištění tekla před 3,5 milionem let voda.

  • Zdroj textu:

    NASA/JPL-Caltech

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907