Curiosity vs. Mars 2020 Rover: NASA ukázala vytuněnou verzi nového roveru

29.11.2017 - Martin Reichman

Přibližně za dva a půl roku by měla odstartovat nová etapa průzkumu Marsu. Na povrch rudé planety se má vydat následovník roverů Opportunity a Curiosity

Nový rover Mars 2020 je po konstrukční stránce zhruba z 85 % shodný se svým předchůdcem Curiosity (MSL). Zbrusu nová je ale jeho vědecká výbava.
Nový rover Mars 2020 je po konstrukční stránce zhruba z 85 % shodný se svým předchůdcem Curiosity (MSL). Zbrusu nová je ale jeho vědecká výbava.

Reklama

Nový rover – prozatím označovaný jako Mars 2020 Rover, bude konstrukčně vycházet z osvědčeného modelu svého předchůdce – roveru Curiosity, který k Marsu zamířil před šesti lety a dodnes spolehlivě funguje. Podle vědců z JPL přibližně 85 % konstrukce roveru Mars 2020 vychází z předchozí verze. Navíc ovšem ponese hned šest kamer a sedm nových vědeckých přístrojů.

Nové nástroje, nové možnosti

Obdobně jako Curiosity bude i nový rover vybavený vrtákem. Novinkou je ale možnost ukládání odebraných vzorků. Ty mají být připravené do doby, než je některá z budoucích pilotovaných misí bude schopná dopravit na Zemi.

Vedle mechanických vylepšení má být nový rover vyzbrojený mimořádně přesným rentgenovým spektrometrem, ultrafialovým laserem a radarem, který bude schopný proniknout až 10 metrů pod povrch rudé planety. Velkou novinku má být i vizuální navigace, která by měla roveru umožnit cesty i do hůře dostupných míst, kterým se museli jeho předchůdci vyhnout.

Hlavním úkolem roveru Mars 2020 má být pátrání po známkách života. Tentokrát se vědci chtějí zaměřit na oblasti, kde podle jejich zjištění tekla před 3,5 milionem let voda.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA/JPL-Caltech

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907