Ďábelská ropucha z Madagaskaru se stiskem čelistí tygra lovila malé dinosaury

25.09.2017 - Stanislav Mihulka

Ohromné čtyřkilové žáby z druhohor se mohly postavit plazům přiměřené velikosti

<p><em>Beelzebufo ampinga</em> - gigantická žába z druhohor měla pekelný stisk čelistí.</p>

Beelzebufo ampinga - gigantická žába z druhohor měla pekelný stisk čelistí.


Reklama

Dnešní žáby působí vcelku nevinně. Ale z ďábelské ropuchy, čili gigantické žáby Beelzebufo ampinga, která žila na Madagaskaru v období křídy, asi před 68 miliony let, šel opravdu strach.

Ďábelské ropuchy byly veliké, mnohem větší než dnešní velké žáby. Vážily kolem 4 kilogramů. Odborníci analyzovali stisk čelistí dnes žijících rohatek Cranwellových z Argentiny a z výsledků odvodili, jak asi silně mohly hryznout ďábelské ropuchy.

TIP: Indické pohoří Západní Ghát ukrývalo nový druh bizarních žab

Síla jejich stisku byla podle vědců úctyhodná. Podle všeho mohli tito velcí obojživelníci vyvinout stisk, který se blíží síle stisku dnešních tygrů a vlků. S takovým stiskem mohly ďábelské ropuchy v pohodě zhltnout malé dinosaury nebo krokodýly. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907