Ďábelská ropucha z Madagaskaru se stiskem čelistí tygra lovila malé dinosaury

25.09.2017 - Stanislav Mihulka

Ohromné čtyřkilové žáby z druhohor se mohly postavit plazům přiměřené velikosti

<p><em>Beelzebufo ampinga</em> - gigantická žába z druhohor měla pekelný stisk čelistí.</p>

Beelzebufo ampinga - gigantická žába z druhohor měla pekelný stisk čelistí.


Reklama

Dnešní žáby působí vcelku nevinně. Ale z ďábelské ropuchy, čili gigantické žáby Beelzebufo ampinga, která žila na Madagaskaru v období křídy, asi před 68 miliony let, šel opravdu strach.

Ďábelské ropuchy byly veliké, mnohem větší než dnešní velké žáby. Vážily kolem 4 kilogramů. Odborníci analyzovali stisk čelistí dnes žijících rohatek Cranwellových z Argentiny a z výsledků odvodili, jak asi silně mohly hryznout ďábelské ropuchy.

TIP: Indické pohoří Západní Ghát ukrývalo nový druh bizarních žab

Síla jejich stisku byla podle vědců úctyhodná. Podle všeho mohli tito velcí obojživelníci vyvinout stisk, který se blíží síle stisku dnešních tygrů a vlků. S takovým stiskem mohly ďábelské ropuchy v pohodě zhltnout malé dinosaury nebo krokodýly. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907