Ohromné čtyřkilové žáby z druhohor se mohly postavit plazům přiměřené velikosti
Dnešní žáby působí vcelku nevinně. Ale z ďábelské ropuchy, čili gigantické žáby Beelzebufo ampinga, která žila na Madagaskaru v období křídy, asi před 68 miliony let, šel opravdu strach.
Ďábelské ropuchy byly veliké, mnohem větší než dnešní velké žáby. Vážily kolem 4 kilogramů. Odborníci analyzovali stisk čelistí dnes žijících rohatek Cranwellových z Argentiny a z výsledků odvodili, jak asi silně mohly hryznout ďábelské ropuchy.
TIP: Indické pohoří Západní Ghát ukrývalo nový druh bizarních žab
Síla jejich stisku byla podle vědců úctyhodná. Podle všeho mohli tito velcí obojživelníci vyvinout stisk, který se blíží síle stisku dnešních tygrů a vlků. S takovým stiskem mohly ďábelské ropuchy v pohodě zhltnout malé dinosaury nebo krokodýly.
University of California, Riverside, Scientific Reports
VědaPitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana Pavlova, CC BY-SA 4.0)
VálkaZ nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)
ZajímavostiČlánek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemian, CC0)