Další potupa křižáků: Husitské vítězství v bitvě u Domažlic

Bitva u Domažlic -<p>Bitva u Domažlic</p>
Bitva u Domažlic -

Bitva u Domažlic

14 . 8 . 1431

Reklama

Třikrát zažili křižáci v bojích s českými husity debakl. Napočtvrté se je rozhodli porazit jejich vlastní taktikou, za pomoci bojových vozů. Původní záměr dobýt město Tachov coby baštu husitů se ale nepovedlo. A tak křižácká vojska zamířila ke strategicky váhodnějším Domažlicím. 14. srpna 1431 měla ale zažít další zdrcující porážku. Husité ale byli o jejich pohybu dobře informováni a rychle shromáždili dostatek vojáků. S neochvějnou bojovou morálkou zamířili vstříc křižákům, kteří začali v panice prchat. Vítězství mělo dalekosáhlý dopad. Především otevřelo husitům dveře na basilejský koncil k dalšímu jednání o otázkách víry.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907