Dávná atmosféra Země možná byla mnohem slabší, než ta dnešní

Bubliny zachycené v australské lávě naznačují, že atmosféra Země bývala v minulosti výrazně tenčí než ta dnešní

12.05.2016 - Martin ReichmanJak vypadala atmosféra Země před 3 miliardami let? Podle dvojice profesorů z washingtonské univerzity byla mnohem, mnohem řidší než ta dnešní. Obsahovala výrazně vyšší obsah dusíku a tlak odpovídal zhruba podmínkám, jaké dnes panují ve výškách okolo 5 tisíc metrů nad mořem.

Tenčí atmosféra také znamenala, že na Zemi bylo podstatně chladněji, než je tomu dnes. Na její povrch také dopadalo výrazně vyšší množství ultrafialového záření a do jisté míry připomínala podmínky, jaké známe z některých exoplanet. Nižší tlak ale znamenal také vyšší koncentraci skleníkových plynů – zejména vodní páry, ale i metanu a oxidu uhličitého. Svá tvrzení opírají Sanjoy Som a Roger Buick o analýzu vzduchových bublin zachycených před 2,7 miliardami let v lávě v Austrálii.

Změnu ve složení atmosféry přinesla před 2,5 miliardami let až tzv. „Velká oxidační událost“ – kdy sinice, tedy bakterie, které dokáží fotosyntetizovat, poprvé vypustily do atmosféry velké množství dříve téměř neznámého prvku – kyslíku.

  • Zdroj textu

    Nature Geoscience, Space

  • Zdroj fotografií

    Peter Sawyer | Smithsonian Institution


Další články v sekci