Dávné dinosaury možná infikoval předek dnešních malarických zimniček

01.04.2016 - Stanislav Mihulka

Komáři v druhohorním jantaru obsahují blízké příbuzné dnešní malárie


Reklama

Historie malarických parazitů může být dávnější, než jsme si mysleli. Podle nové analýzy vykazují fosilie hmyzu ze 100 milionů let starého jantaru nápadné známky přítomnosti zimniček.

Krevsající hmyz z období střední křídy obsahuje pozůstatky vyhynulého parazita (Paleohaemoproteus burmacis). V mnoha ohledech je velice podobný malarickým zimničkám.

TIP: Invaze společně s infekcí: Ve východní Africe se šíří nebezpeční komáři

Někteří vědci se domnívají, že paraziti přispěli k ústupu a posléze i k vymření velkých dinosaurů. Definitivním hřebíčkem do jejich rakve by pak nemusel být meteorit ani rozsáhlé soptění, nýbrž právě všudypřítomné infekce parazity.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, American Entomologist

  • Zdroj fotografií:

    Oregon State University, George Poinar, CC BY-SA 4.0

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907