Dávné dinosaury možná infikoval předek dnešních malarických zimniček

01.04.2016 - Stanislav Mihulka

Komáři v druhohorním jantaru obsahují blízké příbuzné dnešní malárie


Reklama

Historie malarických parazitů může být dávnější, než jsme si mysleli. Podle nové analýzy vykazují fosilie hmyzu ze 100 milionů let starého jantaru nápadné známky přítomnosti zimniček.

Krevsající hmyz z období střední křídy obsahuje pozůstatky vyhynulého parazita (Paleohaemoproteus burmacis). V mnoha ohledech je velice podobný malarickým zimničkám.

TIP: Invaze společně s infekcí: Ve východní Africe se šíří nebezpeční komáři

Někteří vědci se domnívají, že paraziti přispěli k ústupu a posléze i k vymření velkých dinosaurů. Definitivním hřebíčkem do jejich rakve by pak nemusel být meteorit ani rozsáhlé soptění, nýbrž právě všudypřítomné infekce parazity.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, American Entomologist

  • Zdroj fotografií:

    Oregon State University, George Poinar, CC BY-SA 4.0
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907