Invaze společně s infekcí: Ve východní Africe se šíří nebezpeční komáři

03.02.2021 - Stanislav Mihulka

Indický komár Anopheles stephensi může přinést malárii do doposud málo zasažených východoafrických měst

<p>Malarický komár <em>Anopheles stephensi</em>, původem z Indie. </p>

Malarický komár Anopheles stephensi, původem z Indie. 


Reklama

Východní Afrika má nový, nečekaný problém. Odjakživa tam lidé bojují s malárií. Až doposud to ale pro ně byla spíše nemoc venkova a odlehlých oblastí, zatímco města zůstávala malárie do značné míry ušetřena. Důvodem bylo především to, že původní, africké druhy komárů, které přenášejí malárii, se množí především ve venkovské krajině přírodního rázu.

Teď se ale ve východní Africe masivně šíří nový druh komára. Například v etiopských městech jsou vodní nádrže plné komára druhu Anopheles stephensi. Jde o hlavního přenašeče malárie v Indii. V Africe se objevil teprve před pár lety. Dnes už se běžně vyskytuje ve městech v Etiopii, Súdánu a Džibuti. Místní vědci již potvrdili, že tito komáři perfektně rozšiřují místní, tedy africké kmeny malárie.

TIP: Jak porazit malárii? Pomocí léku, který pro komáry „otráví“ lidskou krev

Na první pohled by se mohlo zdát, že taková invaze není příliš závažná. Malaričtí komáři už přece ve východní Africe jsou. Problém je ale v tom, že invazní komáři z Indie jsou velmi přizpůsobení životu ve městech. Mohou se tam bez potíží množit v umělých vodních nádržích nebo třeba v loužích. To znamená, že jejich invaze přináší malárii do východoafrických měst, která až doposud byla považována za „oázu“ s nízkým výskytem této nepříjemné choroby.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907