Dávní lovci: V Mexiku odkryli pasti na mamuty staré 15 tisíc let

Nálezy v Mexiku prozradily leccos zajímavého o lovu mamutů s využitím velkých pastí

08.11.2019 - Stanislav Mihulka



V mexickém Tultepecu, který se nachází severně od Mexico City, objevili fosilní pozůstatky minimálně 14 mamutů obou pohlaví a různého věku. Bylo to celkem více než 800 mamutích kostí, včetně osmi lebek, které ležely ve dvou okrouhlých jámách. Podle vědců šlo o pasti, do nichž lovci před 15 tisíci let zaháněli mamuty, aby je ulovili.

Objevené mamutí pasti měli průměr asi 25 metrů a byly hluboké 1,7 metru. Badatelé se domnívají, že mamuty s jejich pomocí lovily skupiny 20 až 30 lovců. Lidé používali pochodně a větve, aby oddělili jednoho mamuta od stáda, a pak ho zahnali do některé z pastí, kde mamuta čekala smrt.

TIP: Proč mnohem častěji umírali v pastech mamutí samci než samice?

Je prý možné, že na tomto místě bylo více podobných pastí, uspořádaných do linie. Tím vy lovci zvýšili šanci, že mamuta skutečně uloví. Některé z kostí byly záměrně uspořádané, což podle vědců ukazuje na rituály, které se na tomto místě zřejmě odehrávaly. Nálezy ukazují, že lovci použili žebra mamutů ke krájení mamutího masa a jejich loketní kosti snad posloužily k oddělení mamutího tuku od kůže. Stav lebek napovídá, že lovci snědli jejich jazyky. 

 

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Edith Camacho, INAH


Další články v sekci