Divočina na pomezí: Waterton-Glacier je prvním mezinárodním parkem

21.07.2021 - Nikol Patíková

Mezi americkou Montanou a kanadskou Albertou leží první mezinárodní park světa. Waterton-Glacier proslul téměř nedotčenou přírodou, ale třeba taky populárním a často fotografovaným stádem migrujících losů

<p>Orel bělohlavý, symbol USA, se usadil i v parku <strong>Waterston-Glacier</strong> na pomezí své „rodné“ země a Kanady.</p>

Orel bělohlavý, symbol USA, se usadil i v parku Waterston-Glacier na pomezí své „rodné“ země a Kanady.


Reklama

Na ploše 4 576 kilometrů čtverečních se rozkládá Mezinárodní park míru Waterton-Glacier, souvislé chráněné území rozprostírající se v kanadské provincii Alberta a v americkém státě Montana. Vznikl v roce 1932 spojením národních parků Waterton Lakes v Kanadě a Glacier v USA, a to po několika letech vyjednávání mezi oběma zeměmi a díky snaze usedlíků. Waterton-Glacier se tak stal vůbec prvním mezinárodním parkem na světě.

Jediné na Zemi

Táhne se podél východního okraje pohoří Lewis Range ve Skalistých horách a zahrnuje unikátní ekosystémy, jež se jinde na planetě nevyskytují. Na poměrně malé ploše se tak nacházejí vysoké vrcholy i hluboké kaňony, rozhraní rozlehlých prérijních pastvin a hor, lesy, alpské tundry i ledovcová jezera a řeky tekoucí do tří oceánů. Jde o domov divoké květeny, stejně jako bohaté fauny, jež zahrnuje třeba ovce tlustorohé, kozorohy a množství ptáků – včetně orla bělohlavého – i významné rybí populace v místních tocích.

Neodmyslitelnou součást tamní krajiny tvoří populární a často fotografované stádo losů, kteří každoročně migrují nejen mezi státy, ale především mezi horskými a ledovcovými stanovišti, jež obývají v létě, a watertonskými prériemi, kam se přesouvají na zimu. Obě země kladou velký důraz na ochranu parku i proto, že se tam pohybují významní masožravci jako medvěd grizzly, puma, vlk šedý či rosomák.

Pěšky, či koňmo?

Waterton-Glacier tvoří středobod mnohem většího přeshraničního ekosystému: Nazývá se Koruna kontinentu a na více než 40 tisících kilometrů čtverečních zahrnuje téměř nedotčenou přírodu. Podobně jako u mnoha dalších národních parků a nezasažené krajiny představuje i zde největší hrozbu rozvoj průmyslu, zemědělství a infrastruktury. Správy obou parků proto spolupracují s domorodými obyvateli na ochraně oblastí či posuzování různých vlivů na životní prostředí.

TIP: Národní park Great Smoky Mountains: Bohatství kouřových hor

Drsná krása místní přírody samozřejmě láká i turisty z celého světa, kteří si vedle vzdělávacích programů o problematice ohrožené divočiny mohou vybrat z několika atrakcí: Nádheru parku si lze vychutnat při pěším výletu či z koňského hřbetu s průvodcem a v neposlední řadě se nabízí plavba po jednom z ledovcových jezer, v jehož hladině se zrcadlí strmé vrcholky. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907