Národní park Great Smoky Mountains: Bohatství kouřových hor

24.04.2020 - Marek Telička

Hory, jimž se zkráceně říká Smokies, se nacházejí na rozhraní amerických států Tennessee a Severní Carolina. Zdejší Národní park Great Smoky Mountains chrání většinu tohoto horského hřebene, který je součástí Apalačských hor

<p>Východ slunce ve Smoky Mountains</p>

Východ slunce ve Smoky Mountains


Reklama

Park Great Smoky Mountains byl založen v roce 1934 a s devíti miliony turistů ročně je nejnavštěvovanějším národním parkem Ameriky. Nižší části hřebene patří mezi nejbohatší ekosystémy v Americe a jehličnatý les ve vyšších částech je jedním z nejrozsáhlejších lesních porostů svého druhu. Ve Smokies žije nejpočetnější populace medvěda černého (baribala) a nejrozmanitější populace mloků mimo tropické oblasti.

TIP: Kouřové hory Karpat – První slovenská soukromá rezervace

Název Smoky, tedy zakouřený nebo kouřový, má původ v přirozeně se vyskytující mlze, která nad hřebenem často visí a z dálky připomíná hustá kouřová oblaka. Tato mlha pochází z husté vegetace, která odpařuje prchavé organické sloučeniny. Páry z těchto sloučenin jsou nasycené až při vysokých tlacích a při běžném tlaku a teplotě snadno vytvářejí páry. 

Národní park navštíví ročně osm až deset milionů návštěvníků a je nejnavštěvovanějším národním parkem v USA, přičemž se provoz většinou omezuje na hlavní silnice. 450 kilometrů silnic mimo hlavní silnici a 1 400 turistických cest je obvykle málo frekventovaných.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír

Povětrnostním podmínkám Altiplana odolá jen málo vytrvalců. Patří mezi ně třeba tráva stipa ichu. (foto: Jan Miklín)

Zajímavosti

Sovětští partyzáni pronikali do německého týlu a přepadali skladiště a dopravní uzly.

Válka

Objevený zlatý poklad obsahuje řadu propracovaných artefaktů.

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907