Podle vědců bude již příští generace dětí vznikat v laboratořích. Máme se těšit, nebo spíš bát?
Podle profesora Hanka Greelyho, který je ředitelem centra Center for Law and the Biosciences práv na Stanfordu nás dělí zhruba 20 až 30 let od doby, kdy si ve vyspělém světě budou rodiče vybírat embrya vyšlechtěná v laboratoři. Prý to bude jednodušší, bezpečnější, a hlavně levnější.
Odborníci na rozmnožování nejprve použijí DNA od obou rodičů a vypěstují určitý počet embryí. Pak tato embrya zhodnotí specialisté a zjistí výskyt genetických poruch i nebezpečných genů, které zvyšují riziko závažných onemocnění.
TIP: Revoluce v Číně: Komunisté povolili rodinám druhé dítě
Ne každý o tom asi uslyší rád, ale takto připravená embrya bude možné ještě jednoduchými genetickými zásahy kosmeticky upravit. Změnit barvu vlasů, barvu očí a možná i další věci. Potřebné nástroje už máme k dispozici. Rodiče si pak už jenom vyberou preferované embryo.
Quartz
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)