Do vesmíru míří první čínský tchajkonaut

15 . 10 . 2003

Reklama

15. října 2003 vyslal Čína vyslala do vesmíru svého prvního kosmonauta. Do vesmíru Jang Li-wej odstartoval v 9:00 pekingského času na palubě kosmické lodi Šen-čou 5, nesené raketou Dlouhý pochod 2F, z kosmodromu Ťiou-čchüan v provincii Kan-su. Start, kterému byl osobně přítomen čínský prezident Chu Ťin-tchao, byl předem oznámen, avšak z obavy před případným selháním nebyl vysílán televizí v přímém přenosu.

TIP: 10 kosmonautů, kteří změnili dějiny

Let proběhl zcela bez závad. Kosmonaut během něj poobědval, promluvil s ministrem obrany. Televize vysílala záběry Janga, jak v kabině kosmické lodi ukazuje vlaječky ČLR a OSN a zdraví obyvatele celého světa, kolegy kosmonauty z Expedice 7 na Mezinárodní vesmírné stanici, občany Číny včetně Hongkongu a Macaa, obyvatele Tchaj-wanu i Číňany v zahraničí. Pohovořil také s manželkou a synem.

Po 14 obězích Země, ve výšce 331 až 338 km, návratový modul 16. října ve 22:23 UTC úspěšně přistál v plánované oblasti ve stepích Vnitřního Mongolska 4,8 km od plánovaného místa. Let trval 21 hodin a 23 minut.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Portrét Zodiaka sestavený policejním kreslířem z výpovědi svědků.

Zajímavosti
Věda
Revue

Rocket Lab se dostávají na špici v technologiích malých nosných raket pro vynášení miniaturních satelitů.

Vesmír

Hrdina Iáson přemohl nepřátele, získal zlaté rouno i nehynoucí slávu, ale svou lásku zradil!

Historie

Terejové bílí (Morus bassanus) hnízdí na skalních útesech a zároveň jsou výbornými letci. Který z těchto faktů ovlivňuje tvar jejich vajíček?

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907