Doba kelímková: Patří papírové kelímky do tříděného odpadu? A lze je recyklovat?

14.07.2017 - Kateřina Helán Vašků

Odhaduje se, že ročně se vyrobí zhruba 500 miliard papírových kelímků na kávu. Postaveny na sebe by dokázaly 1 360× obtočit celou zeměkouli. Jak je správně recyklovat?


Reklama

Navzdory obecně rozšířenému mýtu kelímky na kávu ve skutečnosti většinou opětovně využitelné nejsou. Kvůli vodotěsnosti je totiž pokrývá vrstva polyetylenu – plastového materiálu, který nelze ve standardním recyklačním zařízení znovu oddělit. Navíc se zmíněné nádobky primárně nevyrábějí z recyklovatelného papíru, nýbrž z přírodní papíroviny určené na jedno použití: A jen ve Spojených státech na ně ročně „padne“ šest milionů stromů. 

Některé papírové šálky sice zdobí značka, podle níž jsou biologicky odbouratelné; přesto je lze kompostovat pouze za velmi specifických podmínek, které většina lidí nedokáže splnit. Podle odhadů se celosvětově za rok vyrobí asi 500 miliard kelímků a velká část z nich nakonec směřuje na skládku – načež trvá zhruba půl století, než se rozpadnou

Odborníci proto doporučují plastové víčko oddělit a kelímek hodit do běžného odpadu. V opačném případě totiž může „kontaminovat“ jiné, recyklovatelné předměty z papíru, takže pak na skládce skončí mnohem víc materiálu. A vůbec nejjednodušší je vychutnat si oblíbený nápoj z běžného šálku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, choice.com.au

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907