Dobrák Nandl císařem: Ferdinand I. Dobrotivý nastoupil na rakouský trůn

- Redakce 100+1 historie

<p>Ferdinand I. Dobrotivý (1793-1875)</p>

Ferdinand I. Dobrotivý (1793-1875)

2 . 3 . 1835

Reklama

Měl hudební nadání, talent na jazyky a živý zájem o botaniku. Přesto se na něm neblaze podepsaly četné sňatky mezi příbuznými Habsburky. Nikdo nečekal, že dobromyslný Nandl jednou usedne na císařský trůn. A přesně to se 2. března 1835 stalo.

Císař František I. si byl vědom nelehké dynastické situace. Měl dva syny, kteří po něm mohli převzít správu rozsáhlého habsburského impéria. Oběma ale chyběly ty správně fyzické i psychické předpoklady k vládnutí. František se nakonec rozhodl dostát tradici a jako svého nástupce určil staršího Ferdinanda.

TIP: Věčně nemocný Ferdinand I. Dobrotivý: Těžký život krále, počatého v incestu

Přestože byl nový monarcha pro své vlídné chování velmi oblíbený, vládla za něj de facto klika tvořená mocným kancléřem Metternichem a státní radou. Ač to během chlapcova dospívání nikdo nepokládal za možné, udržel se Ferdinand na trůnu až do roku 1848, kdy pod tlakem zuřící revoluce složil vládu do rukou svého synovce Františka Josefa.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907