Dobře ukrytý poklad: Kam se poděla Jantarová komnata?

09.03.2016 - Richard Guryča

Když byly dny Třetí říše sečteny, její pohlaváři se snažili poklady, které naloupili po celé Evropě, před Spojenci ukrýt


Reklama

Zřejmě nejslavnějším nenalezeným pokladem, který uloupili nacisté, je takzvaná Jantarová komnata, obsahující asi 4,5 tuny jantarové výzdoby.

Z Kateřinského paláce do Kaliningradu a...?

Nacházela se v Carském selu nedaleko Petrohradu, kde ji roku 1941 zastihla německá okupace. Když se pak opět přiblížili Rusové, nechal ji německý velitel oblasti Erich Koch rozebrat a uložit do kovových beden. 27 beden bylo dopraveno do Königsbergu, dnešního Kaliningradu. Poté její stopa mizí. Podle jedné z hypotéz byla zničena při bombardování města v roce 1944. Podle jiných názorů byla rozmontována a odvezena do Gdaňska nebo Duryňska, Hamburku či Litvy. Existují i svědectví, že byla naložena na palubu lodi Wilhelm Gustloff, která se po zásahu sovětským torpédem potopila na dno Baltu. Poválečný průzkum vraku odhalil díru, vyříznutou do vraku lodi autogenem. V devadesátých letech se objevily některé fragmenty Jantarové komnaty na trhu se starožitnostmi, ale jejich původ se nepodařilo vystopovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Svět 6/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907