Zlatá léta hotelu Sacher: Dort, aristokracie a dáma s buldočky

18.03.2016 - Monika Slezáková


Reklama

Dobový snímek zachycuje hotel Sacher okolo roku 1890. V této době pravidelně hostil vídeňskou smetánku a zažíval dobu své největší slávy.

Hotel založil v roce 1876 restauratér Eduard Sacher. V pohostinství podnikal už jeho otec, autor slavného Sachrova dortu. Traduje se, že slavnou delikatesu vymyslel při příležitosti recepce, kterou nepořádal nikdo menší než rakouský státní kancléř Klemens Metternich. Jemný čokoládový dort s tenkou vrstvou meruňkové marmelády se stal posléze slavným poznávacím znamením neméně slavného hotelu.

Roku 1880 se Eduard oženil s Annou Fuchsovou, která prokázala stejné obchodní nadání jako její manžel. Dáma, kterou nebylo možné vidět jinak než kouřící cigaretu ve společnosti svých francouzských buldočků, řídila hotel pevnou rukou a vřelým srdcem. Po Eduardově smrti v roce 1892 převzala jeho vedení docela. Sacher se stal pod jejíma rukama jedním z nejlepších hotelů na světě. Aristokraté si zde podávali dveře s diplomaty až do vypuknutí první světové války. Po pádu monarchie se začala jeho někdejší sláva pozvolna vytrácet. Ve světle dřívějšího lesku začal hotel Sacher znovu zářit až v 70. letech minulého století, kdy jeho správu převzala rodina Gürtlerů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Města světa, Cosmopolis, Wikipedie

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary ToddCC0 1.0)

Zajímavosti

Rakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907