Dotek jižanského slunce: Odkud se vzala Metaxa?

06.01.2019 - Petr Broža

Metaxa, směs vinné pálenky a vína, se stala jedním ze symbolů sluncem zalitého Řecka. Vznikla v roce 1888, kdy Spyros Metaxas poprvé experimentoval s vlastním alkoholem

<p>Základem Metaxy je pálenka z vína neboli brandy</p>

Základem Metaxy je pálenka z vína neboli brandy


Reklama

Za zrodem Metaxy, brandy známé po celém světě, stojí obchodník z řeckého ostrova Euboia, který miloval dobré pití. Tamní hospody však nalévaly jen drsné kořalky bez jakékoli chuti, kterými si řečtí dělníci zpříjemňovali drsný život. Spyros Metaxas toužil po jemné pálence, kterou by si mohl vychutnávat. Když nebyla k mání, rozhodl se, že si ji vyrobí sám.

Destiluj si sám

V roce 1888 založil ve městě Piraeus vlastní destilérku, v níž se pustil do experimentování s alkoholem. Jemnosti, po které tolik prahl, nakonec dosáhl kombinací vinné pálenky, sladkého muškátového vína, okvětních lístků růží a směsi aromatických bylin. Pálenka dodala pití sílu, víno jemnost, bylinky aroma. A protože byl především obchodník, začal produkovat Metaxu ve velkém. Soustředil se nejen na domácí trh, ale i na střední a východní Evropu. Na přelomu století tak bylo možné najít toto pití i v pražských podnicích. 

Když v roce 1909 Spyros zemřel, Metaxa již byla zavedenou a úspěšnou obchodní značkou, která měla své zastoupení i ve Spojených státech, kde byla známa jako „létající brandy“. Metaxa úspěšně přestála obě světové války i následnou krizi. V roce 1968 pak byla postavena nová, moderní továrna v Kifisii v Athénách a na přelomu tisíciletí vstoupila do rodinného podniku nadnárodní společnost, francouzská Rémy Cointreau.

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Pixabay

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketa Falcon Heavy mise STP-2 před startem

Vesmír

Čtyři opičky

Cévní svazky na příčném řezu oddenkem rákosu (Phragmites communis). Velké kulaté otvory jsou cévy xylemu, kterými je rostlinou rozváděna voda a minerální látky z kořenů vzhůru do zbytku rostliny. Zeleně fluoreskuje floem – velké zelené buňky jsou sítkovice, kterými proudí cukry, jež vznikly při fotosyntéze v listech, malé jsou průvodní buňky, které sítkovice vyživují a zajišťují většinu jejich metabolické aktivity.

Příroda

Lebka muže z Bockstenu a jeho pravděpodobná podoba.

Historie

Čolpon-Ata se nachází téměř uprostřed severního břehu jezera a nabízí úžasné výhledy i pěkné pláže.

Cestování
Věda

Curiosity, vlastnoruční selfie

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907