Reklama


Dotek jižanského slunce: Odkud se vzala Metaxa?

06.01.2019 - Petr Broža

Metaxa, směs vinné pálenky a vína, se stala jedním ze symbolů sluncem zalitého Řecka. Vznikla v roce 1888, kdy Spyros Metaxas poprvé experimentoval s vlastním alkoholem

<p>Základem Metaxy je pálenka z vína neboli brandy</p>

Základem Metaxy je pálenka z vína neboli brandy


Reklama

Za zrodem Metaxy, brandy známé po celém světě, stojí obchodník z řeckého ostrova Euboia, který miloval dobré pití. Tamní hospody však nalévaly jen drsné kořalky bez jakékoli chuti, kterými si řečtí dělníci zpříjemňovali drsný život. Spyros Metaxas toužil po jemné pálence, kterou by si mohl vychutnávat. Když nebyla k mání, rozhodl se, že si ji vyrobí sám.

Destiluj si sám

V roce 1888 založil ve městě Piraeus vlastní destilérku, v níž se pustil do experimentování s alkoholem. Jemnosti, po které tolik prahl, nakonec dosáhl kombinací vinné pálenky, sladkého muškátového vína, okvětních lístků růží a směsi aromatických bylin. Pálenka dodala pití sílu, víno jemnost, bylinky aroma. A protože byl především obchodník, začal produkovat Metaxu ve velkém. Soustředil se nejen na domácí trh, ale i na střední a východní Evropu. Na přelomu století tak bylo možné najít toto pití i v pražských podnicích. 

Když v roce 1909 Spyros zemřel, Metaxa již byla zavedenou a úspěšnou obchodní značkou, která měla své zastoupení i ve Spojených státech, kde byla známa jako „létající brandy“. Metaxa úspěšně přestála obě světové války i následnou krizi. V roce 1968 pak byla postavena nová, moderní továrna v Kifisii v Athénách a na přelomu tisíciletí vstoupila do rodinného podniku nadnárodní společnost, francouzská Rémy Cointreau.

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Pixabay

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907