Reklama


Dotek jižanského slunce: Odkud se vzala Metaxa?

06.01.2019 - Petr Broža

Metaxa, směs vinné pálenky a vína, se stala jedním ze symbolů sluncem zalitého Řecka. Vznikla v roce 1888, kdy Spyros Metaxas poprvé experimentoval s vlastním alkoholem

<p>Základem Metaxy je pálenka z vína neboli brandy</p>

Základem Metaxy je pálenka z vína neboli brandy


Reklama

Za zrodem Metaxy, brandy známé po celém světě, stojí obchodník z řeckého ostrova Euboia, který miloval dobré pití. Tamní hospody však nalévaly jen drsné kořalky bez jakékoli chuti, kterými si řečtí dělníci zpříjemňovali drsný život. Spyros Metaxas toužil po jemné pálence, kterou by si mohl vychutnávat. Když nebyla k mání, rozhodl se, že si ji vyrobí sám.

Destiluj si sám

V roce 1888 založil ve městě Piraeus vlastní destilérku, v níž se pustil do experimentování s alkoholem. Jemnosti, po které tolik prahl, nakonec dosáhl kombinací vinné pálenky, sladkého muškátového vína, okvětních lístků růží a směsi aromatických bylin. Pálenka dodala pití sílu, víno jemnost, bylinky aroma. A protože byl především obchodník, začal produkovat Metaxu ve velkém. Soustředil se nejen na domácí trh, ale i na střední a východní Evropu. Na přelomu století tak bylo možné najít toto pití i v pražských podnicích. 

Když v roce 1909 Spyros zemřel, Metaxa již byla zavedenou a úspěšnou obchodní značkou, která měla své zastoupení i ve Spojených státech, kde byla známa jako „létající brandy“. Metaxa úspěšně přestála obě světové války i následnou krizi. V roce 1968 pak byla postavena nová, moderní továrna v Kifisii v Athénách a na přelomu tisíciletí vstoupila do rodinného podniku nadnárodní společnost, francouzská Rémy Cointreau.

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Pixabay

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z lovce kořistí

mumifikovaný pes
kde: USA | muzeum: Southern Forest World

Psal se zhruba rok 1960, když se jistý pes při lovu vrhl za kořistí do díry v kořenech kaštanu. Nora, kterou objevil, navazovala na dutinu uvnitř kmene, a tak se chlupáč jal šplhat. Jenže po osmi a půl metrech se prostor zúžil a z lovce se stala kořist. Uvězněné zvíře se nedokázalo zachránit a nakonec uhynulo žízní. Třísloviny, jež dřevo kaštanu vylučuje, se postaraly o konzervaci mršiny, takže když nebohého psa v roce 1980 našli pracovníci dřevařské společnosti Kraft Corporation, připomínal mumii. Objev pak věnovali muzeu Southern Forest World v americké Georgii a jeho zaměstnanci začali zvířeti přezdívat „stuckie“ – od slova „stuck“, tedy „uvíznout“.

Zajímavosti

Z Rudolfa vyrostl inteligentní a vzdělaný mladý muž

Historie
Reklama

Hydronaut bude přesně simulovat podmínky v kosmu – ani na jeho palubě nesmí dojít k žádné chybě.

Zajímavosti

Emma Haruka Iwao

Věda

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907