Drahé nadechnutí: Podnikavý Brit prodává bohatým Číňanům čerstvý vzduch

Vzduch v čínských městech je znečištěný natolik, že se objevují vychytralí podnikatelé, kteří do průmyslové země dodávají sklenice čerstvého ovzduší z venkova. Za jedno takové nadechnutí jsou čínští byznysmeni ochotni zaplatit v přepočtu tisíce korun

11.06.2016 - Vilém Koubek



Sklenice vzduchu o objemu 580 ml v přepočtu za 2 700 Kč – přesně tak zní nabídka sedmadvacetiletého Lea De Wattse, který si založil živnost na neposkvrněnosti britského venkova. Podle internetových stránek věnovaných jeho produktu Aethaer jsou sklenice „plněné přírodou, která vzduch prohání mezi listy stromů v sadech, nechá jej ‚nasát‘ panensky čistou vodu lesních potůčků a následně ho načechrává minerály mezi skalami“. Jedinečné ovzduší se nabírá do sklenic pomocí speciálního síťového lapače, a to v různých lokalitách napříč Británií. V závislosti na regionu se pak obsah každé nádobky liší a rozdíl je prý doslova cítit. 

Při prvním pohledu na De Wattsův e-shop každého soudného člověka napadne, že jde pravděpodobně o legraci ve stylu České sody a každou chvilku odněkud vyskočí fotka škodolibě rozesmátého majitele. Jenže – Aethaer je zcela vážná věc, která se prodává za naprosto reálné peníze. 

Čínský luxus

Kdo je ochoten zaplatit 2 700 Kč za sklenici vzduchu? Zámožní Číňané. De Wattsovo podnikání na ně skutečně intenzivně cílí, a nabízí dokonce speciální sadu pro čínský nový rok: patnáct sklenic – tři z každé lokality – za „příjemných“ třicet tisíc. De Watts založil obchod loni a od té doby údajně prodal již stovky sklenic. Jeho nezvykle úspěšného produktu si všimla rovněž média po celém světě. A proč Číňané klidně utratí tisíce korun za půl litru vzduchu? Odpovědí je extrémní smog. 

Prudké zhoršení kvality čínského ovzduší přišlo s agresivním rozvojem průmyslu v 80. letech minulého století. „Lidé tehdy ještě neřešili problémy, které by mohl rozvoj průmyslu způsobit. Opatření pamatující na kvalitu ovzduší se proto do legislativy dostávala jen obtížně,“ vysvětluje bývalý čínský zákonodárce Chung-ťün Čan. Situace se postupně zhoršila natolik, že když se měly v Pekingu v roce 2008 konat letní olympijské hry, musela se před jejich zahájením uplatnit intenzivní opatření. Čína se tehdy rázných kroků skutečně nebála: Nejenže stáhla ze silnic města polovinu aut, ale zároveň pozastavila činnost všech přilehlých továren

Slunce, které nevychází

Snaha se nakonec vyplatila – koncentrace škodlivých částic klesla oproti roku 2007 o 20–40 %. Přesto mnohé sportovce hustý a jedovatý opar zaskočil. Podle americké běžkyně na deset kilometrů Kary Goucherové dodávala smogová clona Číně velmi mrazivou atmosféru. „Slunce nezahlédnete celý den, a když jdete na procházku, kvůli mlze zplodin nevidíte pořádně do dálky,“ popisovala své dojmy sportovkyně.

Po letmém olympijském zlepšení však následoval návrat do zajetých kolejí. V současnosti už si i čínská vláda uvědomuje vážnost situace a podniká kroky směrem k lepším zítřkům – reguluje dopravu i průmysl, ale hlavně investuje do vývoje alternativních zdrojů energie. Společnost Sifang například jako první na světě zkonstruovala vodíkovou tramvaj, u níž je jediným odpadním produktem pohonu voda

Jedovatá zima

Podle Chung-ťün Čana však stávající snaha nestačí. „Environmentální zákony jsou sice přísnější a propracovanější než dřív, i dnes ovšem mnoho společností vypouští do ovzduší škodliviny, a nečelí žádným trestům,“ vysvětluje. 

Situace se mění také v závislosti na ročním období – kritická je obzvlášť zima, kdy vesničané topí uhlím. Zplodinami nasycený vzduch pak komplikuje život i lidem ve městech. Drasticky se topná sezona promítla loni v Pekingu. Listopadové teploty se totiž pohybovaly hluboko pod průměrem, a kvalita vzduchu tak byla několikanásobně horší, než považuje Světová zdravotnická organizace za bezpečné

Úplně mimo tabulky

Čistota ovzduší se vyjadřuje čísly, která zohledňují koncentraci škodlivin: Zjednodušeně řečeno, pokud daný index přesáhne hodnotu 100, je okolní vzduch nezdravý. Při úrovni 300 by znečištění mělo vyvolat poplach a hromadná opatření. V Pekingu se index loni v listopadu zastavil na hodnotě 611.

TIP: Chcete si pořídit nové auto? Právo k nákupu je třeba získat v loterii 

Není tedy divu, že si mnozí bohatí lidé z měst dopřávají kvality britského venkovského ovzduší a za jedno kouzelné nadechnutí jsou ochotni zaplatit horentní sumy. Otázkou zůstává, zda by pro ně nebylo lepší Británii za podobně nemalé peníze raději navštívit a užít si jejích darů do sytosti. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Profimedia


Další články v sekci