Druhý zimní král: Kterak Marie Terezie vyhnala z trůnu bavorského protikrále

23.09.2016 - Zdeněk Šašinka

Spolu s Francouzi prchaly z Prahy i nejvíce exponované osoby spojené s vládou Karla Albrechta. Udělaly dobře, protože Marie Terezie rozhodla o jejich přísném potrestání

Karel Albrecht -<p>Nepřátelství Marii Terezii vypověděl Karel Albrecht v červenci 1741, kdy dobyl neutrální Pasov a připravil si tak vhodné podmínky ke vpádu na habsburské území</p>
Karel Albrecht -

Nepřátelství Marii Terezii vypověděl Karel Albrecht v červenci 1741, kdy dobyl neutrální Pasov a připravil si tak vhodné podmínky ke vpádu na habsburské území


Reklama

Historii spojenou s Fridrichem Falckým, nešťastným Zimním králem, zná každý. Jeho příbuznému Karlu Albrechtovi se už takové pozornosti nedostalo, přestože i on by si podobný titul zasloužil. Také Karel Albrecht se snažil získat český trůn, a také on uspěl jen krátkodobě. Nestál však proti němu císař Matyáš, ale jeho pravnučka Marie Terezie.

Vítězná Marie Terezie

V neděli 12. května 1743 se v Praze konala velká sláva – korunovace Marie Terezie českou královnou. Korunu jí na hlavu vložil olomoucký biskup Jakub Arnošt hrabě z Lichtenštejna-Kastelkornu, protože pražský arcibiskup Jan Mořic Gustav hrabě Manderscheid-Blankenheim, který se zdiskreditoval podporou Karla Albrechta, byl vypovězen ze země. Slavnost to byla veliká, ale atmosféra zůstávala přece jen napjatá. Ve vzduchu stále visela česká zrada a případné tresty. Navíc se kolem Marie Terezie pohybovala především uherská šlechta, dávající Čechům jasně najevo, že ona zůstala panovnici vždy věrná. Sama nová česká královna se už nikdy nezbavila jistého odstupu od českých poddaných, přestože mnoho z nich udělalo na jejím dvoře slušnou kariéru. 

A co císař Karel VII.? Ten zůstal po dobytí Mnichova ve Frankfurtu, zbaven své země i příjmů z ní. Stal se závislým na říšských berních, a protože ty zdaleka nestačily ani na chod jeho dvora, natož na válku, musela jeho armádu živit Francie. Ta poslala v letech 1741–1745 Karlovi VII. celkem 9 milionů zlatých. Přes tyto horentní sumy se úspěchy nedostavily. Bavorské jednotky prohrály u Simbachu, čímž se celá země dostala do rukou Marie Terezie. Po porážce Francouzů u Dettingenu museli poražení opustit říši. Do vlasti se císař vrátil jen dvakrát, a to nakrátko. Poprvé na jaře roku 1743, kdy se tereziánská vojska stáhla, aby vyhnala Francouze z Čech, a podruhé na podzim 1744, kdy Marie Terezie čelila zákeřnému vpádu Fridricha II. Karel VII. zemřel 20. ledna 1745 ve věku nedožitých 48 let, zlomený na zdraví i na duchu. Vítězství Marie Terezie bylo úplné.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907