Duhový svět pandemii navzdory: Indové oslavili barevný svátek Hólí

29.03.2021 - David Těšínský

Indie oslavila hinduistický svátek Hólí známý také jako Slavnost barev. Lidé po celé zemi vrhali do vzduchu a jeden na druhého barevný prášek, setkávali se a společně se veselili. Oslavy nezastavily ani restrikce kvůli šíření covidu-19.

<h3>Svátek barev</h3><p>Hólí je nejzvučnější festival v Indii, plný nespoutané radosti, vrhání a mazání barevných prášků a vodních barev na sebe i na lidi okolo. V průběhu tohoto dne je skoro nemožné projít kdekoliv, aniž by vás děti a mladí lidé nenabarvili. </p>

Svátek barev

Hólí je nejzvučnější festival v Indii, plný nespoutané radosti, vrhání a mazání barevných prášků a vodních barev na sebe i na lidi okolo. V průběhu tohoto dne je skoro nemožné projít kdekoliv, aniž by vás děti a mladí lidé nenabarvili. 

<h3>Všichni a všechno</h3><p>Na ulicích se objímají kamarádi i lidé, kteří se vůbec neznají. Sdílejí radost a pozitivní energii. Nejde jen o nevázanou ztřeštěnost, ale také o vyjádření bratrství mezi lidmi. Jak praví místní, <em>„všichni jsme ještě více stejní, když jsme zbarvení.”</em></p><p> </p>

Všichni a všechno

Na ulicích se objímají kamarádi i lidé, kteří se vůbec neznají. Sdílejí radost a pozitivní energii. Nejde jen o nevázanou ztřeštěnost, ale také o vyjádření bratrství mezi lidmi. Jak praví místní, „všichni jsme ještě více stejní, když jsme zbarvení.”

 

<h3>Nikdo neunikne!</h3><p>Kráva jako posvátné zvíře barevné „bitvě” samozřejmě nemůže uniknout. První zmínka o vrhání barev pochází se sedmého století.</p>

Nikdo neunikne!

Kráva jako posvátné zvíře barevné „bitvě” samozřejmě nemůže uniknout. První zmínka o vrhání barev pochází se sedmého století.

<h3>V rodině</h3><p>Příprava na svátek v rodinném kruhu. Spousta sladkostí a slaných oplatků nemůže chybět. Původ má festival v příběhu o démonce Holice a zbožném Pralahadovi. Démonka se jej pokusila upálit, ale ten díky své víře ohni unikl a Holika sama uhořela. </p>

V rodině

Příprava na svátek v rodinném kruhu. Spousta sladkostí a slaných oplatků nemůže chybět. Původ má festival v příběhu o démonce Holice a zbožném Pralahadovi. Démonka se jej pokusila upálit, ale ten díky své víře ohni unikl a Holika sama uhořela. 

<h3>Válka barev</h3><p>Připravit, pozor... Malým dětem v tento den nikdo neunikne, turisty nevyjímaje.</p>

Válka barev

Připravit, pozor... Malým dětem v tento den nikdo neunikne, turisty nevyjímaje.

<h3>Bratrství</h3><p>Muslim nebo hindu? Během festivalu je to každému jedno. Každý je zbarven „Holi” barvami a jediné, co slyšíte, je „Happy Holi”! </p>

Bratrství

Muslim nebo hindu? Během festivalu je to každému jedno. Každý je zbarven „Holi” barvami a jediné, co slyšíte, je „Happy Holi”! 

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907