Duhový svět pandemii navzdory: Indové oslavili barevný svátek Hólí

29.03.2021 - David Těšínský

Indie oslavila hinduistický svátek Hólí známý také jako Slavnost barev. Lidé po celé zemi vrhali do vzduchu a jeden na druhého barevný prášek, setkávali se a společně se veselili. Oslavy nezastavily ani restrikce kvůli šíření covidu-19.

<h3>Svátek barev</h3><p>Hólí je nejzvučnější festival v Indii, plný nespoutané radosti, vrhání a mazání barevných prášků a vodních barev na sebe i na lidi okolo. V průběhu tohoto dne je skoro nemožné projít kdekoliv, aniž by vás děti a mladí lidé nenabarvili. </p>

Svátek barev

Hólí je nejzvučnější festival v Indii, plný nespoutané radosti, vrhání a mazání barevných prášků a vodních barev na sebe i na lidi okolo. V průběhu tohoto dne je skoro nemožné projít kdekoliv, aniž by vás děti a mladí lidé nenabarvili. 

<h3>Všichni a všechno</h3><p>Na ulicích se objímají kamarádi i lidé, kteří se vůbec neznají. Sdílejí radost a pozitivní energii. Nejde jen o nevázanou ztřeštěnost, ale také o vyjádření bratrství mezi lidmi. Jak praví místní, <em>„všichni jsme ještě více stejní, když jsme zbarvení.”</em></p><p> </p>

Všichni a všechno

Na ulicích se objímají kamarádi i lidé, kteří se vůbec neznají. Sdílejí radost a pozitivní energii. Nejde jen o nevázanou ztřeštěnost, ale také o vyjádření bratrství mezi lidmi. Jak praví místní, „všichni jsme ještě více stejní, když jsme zbarvení.”

 

<h3>Nikdo neunikne!</h3><p>Kráva jako posvátné zvíře barevné „bitvě” samozřejmě nemůže uniknout. První zmínka o vrhání barev pochází se sedmého století.</p>

Nikdo neunikne!

Kráva jako posvátné zvíře barevné „bitvě” samozřejmě nemůže uniknout. První zmínka o vrhání barev pochází se sedmého století.

<h3>V rodině</h3><p>Příprava na svátek v rodinném kruhu. Spousta sladkostí a slaných oplatků nemůže chybět. Původ má festival v příběhu o démonce Holice a zbožném Pralahadovi. Démonka se jej pokusila upálit, ale ten díky své víře ohni unikl a Holika sama uhořela. </p>

V rodině

Příprava na svátek v rodinném kruhu. Spousta sladkostí a slaných oplatků nemůže chybět. Původ má festival v příběhu o démonce Holice a zbožném Pralahadovi. Démonka se jej pokusila upálit, ale ten díky své víře ohni unikl a Holika sama uhořela. 

<h3>Válka barev</h3><p>Připravit, pozor... Malým dětem v tento den nikdo neunikne, turisty nevyjímaje.</p>

Válka barev

Připravit, pozor... Malým dětem v tento den nikdo neunikne, turisty nevyjímaje.

<h3>Bratrství</h3><p>Muslim nebo hindu? Během festivalu je to každému jedno. Každý je zbarven „Holi” barvami a jediné, co slyšíte, je „Happy Holi”! </p>

Bratrství

Muslim nebo hindu? Během festivalu je to každému jedno. Každý je zbarven „Holi” barvami a jediné, co slyšíte, je „Happy Holi”! 

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907