Duhový svět pandemii navzdory: Indové oslavili barevný svátek Hólí

29.03.2021 - David Těšínský

Indie oslavila hinduistický svátek Hólí známý také jako Slavnost barev. Lidé po celé zemi vrhali do vzduchu a jeden na druhého barevný prášek, setkávali se a společně se veselili. Oslavy nezastavily ani restrikce kvůli šíření covidu-19.

<h3>Svátek barev</h3><p>Hólí je nejzvučnější festival v Indii, plný nespoutané radosti, vrhání a mazání barevných prášků a vodních barev na sebe i na lidi okolo. V průběhu tohoto dne je skoro nemožné projít kdekoliv, aniž by vás děti a mladí lidé nenabarvili. </p>

Svátek barev

Hólí je nejzvučnější festival v Indii, plný nespoutané radosti, vrhání a mazání barevných prášků a vodních barev na sebe i na lidi okolo. V průběhu tohoto dne je skoro nemožné projít kdekoliv, aniž by vás děti a mladí lidé nenabarvili. 

<h3>Všichni a všechno</h3><p>Na ulicích se objímají kamarádi i lidé, kteří se vůbec neznají. Sdílejí radost a pozitivní energii. Nejde jen o nevázanou ztřeštěnost, ale také o vyjádření bratrství mezi lidmi. Jak praví místní, <em>„všichni jsme ještě více stejní, když jsme zbarvení.”</em></p><p> </p>

Všichni a všechno

Na ulicích se objímají kamarádi i lidé, kteří se vůbec neznají. Sdílejí radost a pozitivní energii. Nejde jen o nevázanou ztřeštěnost, ale také o vyjádření bratrství mezi lidmi. Jak praví místní, „všichni jsme ještě více stejní, když jsme zbarvení.”

 

<h3>Nikdo neunikne!</h3><p>Kráva jako posvátné zvíře barevné „bitvě” samozřejmě nemůže uniknout. První zmínka o vrhání barev pochází se sedmého století.</p>

Nikdo neunikne!

Kráva jako posvátné zvíře barevné „bitvě” samozřejmě nemůže uniknout. První zmínka o vrhání barev pochází se sedmého století.

<h3>V rodině</h3><p>Příprava na svátek v rodinném kruhu. Spousta sladkostí a slaných oplatků nemůže chybět. Původ má festival v příběhu o démonce Holice a zbožném Pralahadovi. Démonka se jej pokusila upálit, ale ten díky své víře ohni unikl a Holika sama uhořela. </p>

V rodině

Příprava na svátek v rodinném kruhu. Spousta sladkostí a slaných oplatků nemůže chybět. Původ má festival v příběhu o démonce Holice a zbožném Pralahadovi. Démonka se jej pokusila upálit, ale ten díky své víře ohni unikl a Holika sama uhořela. 

<h3>Válka barev</h3><p>Připravit, pozor... Malým dětem v tento den nikdo neunikne, turisty nevyjímaje.</p>

Válka barev

Připravit, pozor... Malým dětem v tento den nikdo neunikne, turisty nevyjímaje.

<h3>Bratrství</h3><p>Muslim nebo hindu? Během festivalu je to každému jedno. Každý je zbarven „Holi” barvami a jediné, co slyšíte, je „Happy Holi”! </p>

Bratrství

Muslim nebo hindu? Během festivalu je to každému jedno. Každý je zbarven „Holi” barvami a jediné, co slyšíte, je „Happy Holi”! 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura rexe, pojmenovaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,3 metru a zaživa vážil až kolem 9500 kilogramů.

Věda
Zajímavosti

Mapa bitvy u Liberce. Vlevo rakouský polní maršál hrabě Christian Moritz von Königsegg-Rothenfels, vpravo pruský vévoda August Wilhelm Braunschweig-Bevern.

Historie

Jelenům wapiti v Yellowstonu téměř vůbec nevadí možnost, že se mohou setkat s vlčí smečkou, přestože na vlky každých 7 až 11 dní skutečně narazí. Během zimy obývá park okolo pěti tisíc jelenů, v létě až kolem 20 tisíc kusů...

Příroda

Kilo a půl humra si v newyorské restauraci dáte zhruba za 35 dolarů (750 Kč). Cena právě uloveného zvířete se v USA pohybuje okolo 7 dolarů za libru (150 korun za půl kilogramu). 

Zajímavosti

Astronaut Piers Sellers během výstupu do otevřeného prostoru v rámci mise STS-121.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907