Indie oslavila hinduistický svátek Hólí známý také jako Slavnost barev. Lidé po celé zemi vrhali do vzduchu a jeden na druhého barevný prášek, setkávali se a společně se veselili. Oslavy nezastavily ani restrikce kvůli šíření covidu-19.
Hólí je nejzvučnější festival v Indii, plný nespoutané radosti, vrhání a mazání barevných prášků a vodních barev na sebe i na lidi okolo. V průběhu tohoto dne je skoro nemožné projít kdekoliv, aniž by vás děti a mladí lidé nenabarvili.
Na ulicích se objímají kamarádi i lidé, kteří se vůbec neznají. Sdílejí radost a pozitivní energii. Nejde jen o nevázanou ztřeštěnost, ale také o vyjádření bratrství mezi lidmi. Jak praví místní, „všichni jsme ještě více stejní, když jsme zbarvení.”
Kráva jako posvátné zvíře barevné „bitvě” samozřejmě nemůže uniknout. První zmínka o vrhání barev pochází se sedmého století.
Příprava na svátek v rodinném kruhu. Spousta sladkostí a slaných oplatků nemůže chybět. Původ má festival v příběhu o démonce Holice a zbožném Pralahadovi. Démonka se jej pokusila upálit, ale ten díky své víře ohni unikl a Holika sama uhořela.
David Těšínský (publikováno se souhlasem autora)
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)