Dva největší Faerské ostrovy propojil 11 kilometrů dlouhý podmořský tunel

22.12.2020 - Martin Reichman


Reklama

Faerské ostrovy tvoří 18 samostatných ostrovů a ostrůvků. Dva největší z nich – Streymoy a Eysturoy nově spojuje 11,2 kilometru dlouhý podmořský tunel. Stavba, která odstartovala v roce 2016 a jejíž náklady se vyšplhaly na 1,3 miliardy dánských korun (v přepočtu zhruba 4,5 miliardy českých korun), vede v nejnižším bodě 187 metrů pod hladinou moře. Podmořská spojnice zkrátí cestování mezi Tórshavnem a Runavíkem z dosavadních 74 minut na pouhých 16 minut.

TIP: V Norsku vznikne první tunel pro lodě: Bude měřit 1 700 metrů a stát 8 miliard

Minulý týden skončil testovací provoz a nyní je podmořská cesta otevřena běžné dopravě. Až do 10. ledna mohou místní využívat tunel zdarma, poté bude průjezd zpoplatněn 75 dánskými korunami (260 Kč). Zajímavostí tunelu je vedle jeho technického provedení i jeho výzdoba. Stěny centrálního kruhového objezdu, nacházejícího se pod fjordem Skálafjørður, jsou umělecky nasvícené podle návrhu místního umělce Tróndura Paturssona.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907