Dva největší Faerské ostrovy propojil 11 kilometrů dlouhý podmořský tunel

22.12.2020 - Martin Reichman


Reklama

Faerské ostrovy tvoří 18 samostatných ostrovů a ostrůvků. Dva největší z nich – Streymoy a Eysturoy nově spojuje 11,2 kilometru dlouhý podmořský tunel. Stavba, která odstartovala v roce 2016 a jejíž náklady se vyšplhaly na 1,3 miliardy dánských korun (v přepočtu zhruba 4,5 miliardy českých korun), vede v nejnižším bodě 187 metrů pod hladinou moře. Podmořská spojnice zkrátí cestování mezi Tórshavnem a Runavíkem z dosavadních 74 minut na pouhých 16 minut.

TIP: V Norsku vznikne první tunel pro lodě: Bude měřit 1 700 metrů a stát 8 miliard

Minulý týden skončil testovací provoz a nyní je podmořská cesta otevřena běžné dopravě. Až do 10. ledna mohou místní využívat tunel zdarma, poté bude průjezd zpoplatněn 75 dánskými korunami (260 Kč). Zajímavostí tunelu je vedle jeho technického provedení i jeho výzdoba. Stěny centrálního kruhového objezdu, nacházejícího se pod fjordem Skálafjørður, jsou umělecky nasvícené podle návrhu místního umělce Tróndura Paturssona.

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Viktor Emanuel II. se svou milenkou a druhou manželkou Rózou Vercellanovou. Ve výřezu jeho první žena Adelheid Rakouská.

Historie

Možnost pozorovat gorily na mýtinách, kam vycházejí hledat svoji oblíbenou potravu – vodní rostliny, je velmi vzácná.

Příroda

Většina mikroplastů v Arktidě původně pochází z praček na kontinentech kolem Atlantiku

Věda

Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog Johann Silberschlag. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.

Revue

Mapa vznikla složením dat z několika družic měřících koncentrace aerosolu v atmosféře. Množství pevných či kapalných částeček ve vzduchu se určuje na základě změn viditelného a infračerveného světla.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907