Dvě země, jeden cíl: Finsko a Rusko plánují úplný zákaz cigaret

31.01.2017 - Martin Reichman

Rusko a Finsko se chtějí v příštích letech zcela zbavit tabáku a cigaret

Počty kuřáků rostou -<p>Pokud se podíváme zvlášť na vyspělé a rozvojové země, uvidíme dva protichůdné trendy: zatímco v těch prvních spotřeba cigaret klesá, ve druhých naopak raketově stoupá.</p>
Počty kuřáků rostou -

Pokud se podíváme zvlášť na vyspělé a rozvojové země, uvidíme dva protichůdné trendy: zatímco v těch prvních spotřeba cigaret klesá, ve druhých naopak raketově stoupá.


Reklama

Jsou sousedé a pojí je i bouřlivá minulost. Na jedné straně liberální a otevřené Finsko, které je světovým lídrem ve vzdělání a na straně druhé restrikcemi svázané a korupcí prolezlé Rusko. Obě země mají přesto něco společného – obě se chtějí v příštích letech zcela zbavit tabáku.

TIP: Zlatý věk cigaret? Zdaleka neskončil

Přestože ve Finsku v posledních letech klesá počet kuřáků, rozhodně nejde o zanedbatelné počty. Ze statistik vyplývá, že v severské zemi kouří zhruba 16 % lidí ve věku 15 až 64 let. Pro srovnání – v Česku je to zhruba 24 % lidí. Cílem finských úřadů je ale snížit počty kuřáků pod 2 % v příštích 23 letech.

Žádné výjimky

Vymýcení kouření se má podle finského ministra zdravotnictví a sociálních věcí Kaari Paasa týkat nejen klasických cigaret, ale tabáku obecně (včetně šňupacího tabáku a elektronických cigaret). Kromě prevence a osvěty se chtějí finské úřady postupně zaměřit na snižování dostupnosti cigaret a tabákových výrobků a zvyšování jejich ceny prostřednictvím přirážek a spotřební daně.

S ještě ambicióznějším plánem přišly úřady v Rusku. Tamní ministerstvo zdravotnictví zvažuje zákaz prodeje cigaret všem lidem narozeným po roce 2015. Zákon by vešel v účinnost v roce 2033. 

Nová koncepce, jejímž cílem je odnaučit jeden z nejintenzivněji kouřících národů světa cigaretám, se zaměřuje i na vodní dýmky, žvýkací tabák a elektronické cigarety. Ruský zákaz má některá specifika. V zákoně bude například výslovně řečeno, že se nesmí vůbec kouřit v komunálních bytech, což je symbol socialistického bydlení za SSSR: v jednom bytě žije v každém pokoji jedna rodina, společnou mají kuchyň a koupelnu. Cigarety také významně zdraží, neboť vláda zvýší jejich zdanění. Krabičky budou muset být všechny stejné a vždy vybaveny odstrašujícím obrázkem. Popularizace nového zákona bude doprovázena osvětovou kampaní. Lidem v ní stát například vysvětlí, jak jejich zlozvyku zneužívá tabáková lobby.

  • Zdroj textu:

    CNN, all-that-is-interesting.com

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přes porážku u Bzury dokázala část polské armády ustoupit za Vislu a směřovala na jihovýchod země. Do průběhu bojů ale osudově zasáhla sovětská invaze do Polska ze 17. září 1939.

Zajímavosti

Oblíbené i obávané buráky

Věda

Devět metrů dlouhý bazén pojme až deset plavců.

Revue

Rentgenový záblesk supermasivní černé díry galaxie GSN 069

Vesmír

 Torpédovka 79T táhne vrak vzducholodě do přístavu v zálivu Veruda

 

Válka

Císař Karel VI. jako český král v korunovačním rouchu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907