Dýmějový mor nezmizel: Čínského lovce nakazil divoký králík

21.11.2019 - Stanislav Mihulka

Každoročně morem onemocní asi tisícovka lidí na světě. Obávaná choroba se nevyhýbá ani Číně

<p>Mor může přenést na člověka i nenápadný králík</p>

Mor může přenést na člověka i nenápadný králík


Reklama

Od velkých epidemií moru, při nichž zahynuly miliony lidí, už uplynuly celá staletí. To ale neznamená, že by mor zmizel z povrchu zemského. Původce moru, bakterie Yersinia pestis, se stále vyskytuje na řadě míst světa, od Číny až po Spojené státy. Každoročně se objeví asi tisícovka případů této choroby, přičemž 95 procent z nich se vyskytuje v subsaharské Africe a na Madagaskaru.

Mezi nejnovějšími případy nákazy morem je 55 letý lovec z Číny, který v oblasti Vnitřního Mongolska nedávno ulovil divokého králíka, a pak ho snědl. Od králíka se lovec nakazil dýmějovým morem. Skončil v nemocnici a společně s ním ještě asi tři desítky dalších lidí, kteří museli do karantény. Šlo o třetí případ moru, který zaznamenali v Číně v tomto měsíci.

TIP: Smrtící infekce: Zdravotníci na Madagaskaru bojují proti plicnímu moru

Kdyby lovec nepodstoupil léčbu, měl by v případě dýmějového moru asi 50% šanci na přežití. V dnešní době jsou ale naštěstí k dispozici antibiotika, která mor velmi úspěšně léčí, pokud je nemoc správně diagnostikovaná včas. Nezbývá než doufat, že se původce moru v dohledné době nestane rezistentním na antibiotika. To by pochopitelně celou situaci dramaticky zhoršilo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907