Každoročně morem onemocní asi tisícovka lidí na světě. Obávaná choroba se nevyhýbá ani Číně
Od velkých epidemií moru, při nichž zahynuly miliony lidí, už uplynuly celá staletí. To ale neznamená, že by mor zmizel z povrchu zemského. Původce moru, bakterie Yersinia pestis, se stále vyskytuje na řadě míst světa, od Číny až po Spojené státy. Každoročně se objeví asi tisícovka případů této choroby, přičemž 95 procent z nich se vyskytuje v subsaharské Africe a na Madagaskaru.
Mezi nejnovějšími případy nákazy morem je 55 letý lovec z Číny, který v oblasti Vnitřního Mongolska nedávno ulovil divokého králíka, a pak ho snědl. Od králíka se lovec nakazil dýmějovým morem. Skončil v nemocnici a společně s ním ještě asi tři desítky dalších lidí, kteří museli do karantény. Šlo o třetí případ moru, který zaznamenali v Číně v tomto měsíci.
TIP: Smrtící infekce: Zdravotníci na Madagaskaru bojují proti plicnímu moru
Kdyby lovec nepodstoupil léčbu, měl by v případě dýmějového moru asi 50% šanci na přežití. V dnešní době jsou ale naštěstí k dispozici antibiotika, která mor velmi úspěšně léčí, pokud je nemoc správně diagnostikovaná včas. Nezbývá než doufat, že se původce moru v dohledné době nestane rezistentním na antibiotika. To by pochopitelně celou situaci dramaticky zhoršilo.
ZajímavostiDopadnout na polštář
airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlostAirbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)