Ebola už není neléčitelná: Nové léky významně snižují úmrtnost pacientů

17.08.2019 - Stanislav Mihulka

Nový přípravek REGN-EB3 zachrání 94 procent nakažených ebolou

<p>Léčba eboly bude náročná i s fungujícími léky</p>

Léčba eboly bude náročná i s fungujícími léky


Reklama

V centrální Africe právě probíhá prozatím druhá nejhorší epidemie eboly ve známé historii. Virus v této epidemii poprvé udeřil v Demokratické republice Kongo v roce 2018 a od té doby se neustále šíří a zabíjí. Zvládnutí epidemie značně komplikuje politicky a vojensky velmi napjatá situace v oblasti, kdy jsou násilí vystaveni jak pacienti, tak i lékaři a zdravotníci.

Naštěstí se objevují i dobré zprávy. Nedávno byl v Kongu předčasně ukončen klinický test experimentálních léků proti ebole. Nebylo to ale kvůli násilí či nějaký jiným problémům, ale kvůli tomu, že dva z testovaných léků se ukázaly jako úžasně účinné proti ebole, zvláště pokud jsou podány pacientů v časné fázi onemocnění. 

TIP: Úspěch v boji s ebolou. Experimentální vakcína skvěle chrání proti infekci

Během současné epidemie zemřelo asi 75 procent nakažených osob. Dva z testovaných léků ale zásadně snižují úmrtnost pacientů. Nejvíce účinný lék v testech byl prostředek zvaný REGN-EB3, který snížil celkovou úmrtnost nakažených na 29 procent. A pokud tento lék dostali lidé v časné fázi infekce ebolou, tak jich přežilo obdivuhodných 94 procent. Jak se zdá, brutální vláda eboly v Africe se pomalu chýlí ke konci.

  • Zdroj textu:

    The BMJ

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rorschach chtěl svým testem odhalovat schizofrenii, tedy duševní nemoc související se selháváním myšlenkových procesů a sníženým vnímáním emocí.

Zajímavosti

Svobodné zednářství

Historie

Pozemní personál britského a francouzského letectva si krátí dlouhou chvíli u krytu s nápisem upomínajícím na adresu britských premiérů

Válka

Umělá inteligence značně vylepší provoz satelitů pro dálkový průzkum Země.

Vesmír

Bakteriální kultury v experimentu

Věda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907