Edvard Beneš: Věrný pokračovatel „prezidenta Osvoboditele“

22.07.2017

<p>Edvard Beneš (1884-1948) byl nejbližší pomocníkem a nástupcem Masaryka v prezidentském úřadu</p>

Edvard Beneš (1884-1948) byl nejbližší pomocníkem a nástupcem Masaryka v prezidentském úřadu


Reklama

Edvard Beneš neměl při usednutí do prezidentského křesla zrovna ideální podmínky. Ačkoliv měl za sebou dlouhou politickou kariéru a stejně jako Masaryk sice symbolizoval samostatné Československo, Evropa se opět vydávala na válečný pochod, který měl zakrátko pohltit také mladý stát.

Od pařížských studií k bourání monarchie

Edvard Beneš se narodil jako desáté dítě v nepříliš bohaté rolnické rodině. Studoval v Paříži a na začátku první světové války se sblížil s Masarykem a stal se jedním ze členů protirakouského spolku Maffie. Později emigroval a působil jako tajemník Československé národní rady v Paříži, odkud udržoval tajné spojení s domovem. Současně se snažil získat francouzské politiky pro myšlenku osamostatnění Československa.

Po vzniku ČSR se stal ministrem zahraničních věcí. „Fakt, že zastával post ministra zahraničí po 17 let, je v evropském rozměru unikátem,“ konstatovali historici Antonín Klimek a Eduard Kubů. Po odchodu Masaryka z Hradu byl zvolen 18. prosince 1935 prezidentem, ale skutečného řízení zahraniční politiky ČSR se nevzdal. Po diktátu z Mnichova, na základě něhož musela republika postoupit pohraniční oblasti nacistickému Německu, abdikoval a odletěl do Velké Británie.

Jakmile začala druhá světová válka, vytvořil v Londýně exilovou vládu. Těžké časy však měly vliv na jeho zdraví – v Londýně prodělal dva záchvaty mrtvice a doma další dva. V květnu 1945 se pak vrátil do Prahy opět jako uznávaný prezident. 

V únoru 1948 podlehl v zápasu s komunisty, kteří vyhrožovali občanskou válkou a zatčením jeho nejbližších spolupracovníků a musel uznat „obrozenou vládu“ Klementa Gottwalda. Na protest proti nastolování komunistické diktatury se vzdal 7. června 1948 prezidentského křesla. V polovině srpna následoval další záchvat mrtvice, který ukončil život této mimořádné osobnosti.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Kauzy (extra Historie) 5/2012

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907