Einsteinův dopis se slavnou rovnicí se v aukci prodal za více než milion dolarů

23.05.2021 - Zuzana Rychlá


Reklama

Dopis Alberta Einsteina, v němž fyzik vlastnoručně zapsal svou slavnou rovnici E = mc², se v aukci v USA prodal za 1,2 milionu dolarů (v přepočtu zhruba 25 milionů Kč). Aukční síň RR Auction přitom cenu dopisu z roku 1946 předem odhadla „jen“ na 400 tisíc dolarů.

Kvůli raritní povaze se ale o Einsteinův dopis strhla bitva – podle zástupců auční síně totiž existují jen tři další dokumenty, v nichž Einstein zapsal svou rovnici rukou. Vydražený dopis adresoval v roce 1946 Einstein svému kolegovi – polsko-americkému fyzikovi Ludwiku Silbersteinovi.

TIP: Albert Einstein: Sto let od vědecké revoluce aneb Počátek teorie relativity

Rovnice E = mc² popsaná Albertem Einsteinem ve speciální teorii relativity z roku 1905 patří mezi nejslavnější rovnice všech dob a znají ji i lidé, kteří se jinak o vědu nezajímají. Rovnice popisuje vztah mezi energií a hmotností, tedy: Energie = hmotnost × (rychlost světla ve vakuu)². Podle této rovnice je celkové množství energie, které lze z tělesa získat při nepůsobení vnějších sil (tedy kinetické i klidové energie), rovno hmotnosti tělesa vynásobené druhou mocninou rychlosti světla.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907