Einsteinův dopis se slavnou rovnicí se v aukci prodal za více než milion dolarů

23.05.2021 - Zuzana Rychlá


Reklama

Dopis Alberta Einsteina, v němž fyzik vlastnoručně zapsal svou slavnou rovnici E = mc², se v aukci v USA prodal za 1,2 milionu dolarů (v přepočtu zhruba 25 milionů Kč). Aukční síň RR Auction přitom cenu dopisu z roku 1946 předem odhadla „jen“ na 400 tisíc dolarů.

Kvůli raritní povaze se ale o Einsteinův dopis strhla bitva – podle zástupců auční síně totiž existují jen tři další dokumenty, v nichž Einstein zapsal svou rovnici rukou. Vydražený dopis adresoval v roce 1946 Einstein svému kolegovi – polsko-americkému fyzikovi Ludwiku Silbersteinovi.

TIP: Albert Einstein: Sto let od vědecké revoluce aneb Počátek teorie relativity

Rovnice E = mc² popsaná Albertem Einsteinem ve speciální teorii relativity z roku 1905 patří mezi nejslavnější rovnice všech dob a znají ji i lidé, kteří se jinak o vědu nezajímají. Rovnice popisuje vztah mezi energií a hmotností, tedy: Energie = hmotnost × (rychlost světla ve vakuu)². Podle této rovnice je celkové množství energie, které lze z tělesa získat při nepůsobení vnějších sil (tedy kinetické i klidové energie), rovno hmotnosti tělesa vynásobené druhou mocninou rychlosti světla.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907