Ekologická katastrofa: Bosenská řeka Drina se proměnila v plovoucí skládku

25.01.2023 - Martin Reichman

Na řece Drině ve východní Bosně se opět nahromadily tuny odpadu a proměnily ji v plovoucí skládku.

<p>Řeka Drina - i desítky let po ničivých válkách z 90. let, které doprovázely rozpad Jugoslávie, zaostává většina zemí Balkánu za zbytkem Evropy jak v oblasti ekonomické, tak i v oblasti ochrany životního prostředí.<em> (foto: Profimedia/ČTK)</em></p>

Řeka Drina - i desítky let po ničivých válkách z 90. let, které doprovázely rozpad Jugoslávie, zaostává většina zemí Balkánu za zbytkem Evropy jak v oblasti ekonomické, tak i v oblasti ochrany životního prostředí. (foto: Profimedia/ČTK)


Reklama

Odpad, který pluje v řece Dirně, se pravidelně hromadí za bariérou poblíž bosenského města Višegrad většinou v zimě a na jaře, kdy je v řece hodně vody. Odpadky končí v řece kvůli špatně spravovaným skládkám podél řek v Černé Hoře, Srbsku a v Bosně. Část odpadu házejí lidé přímo do vody. Plovoucí skládka je dnes plná plastových lahví, rezavých sudů, ojetých pneumatik, domácích spotřebičů, naplaveného dříví a dalšího odpadu. Řeka Drina je přitom oblíbeným cílem vodáků a některé její části a přítoky jsou známé smaragdovou barvou a úchvatnou scenérií.

Dvě podoby řeky Dirny. (foto: Profimedia/ČTK)

Není to poprvé, kdy se v řece nahromadilo tak velké množství odpadu – podobná situace zde panovala i v roce 2021. K současné neutěšené situaci přispělo nedávné neobvykle teplé počasí. Silný déšť a tající sníh způsobily, že se několik řek a potoků v Bosně, Srbsku a Černé Hoře se vylilo ze svých koryt a zaplavily okolní oblasti. Přívalové povodně poté spláchly odpad ze špatně zabezpečených skládek do vodních toků.

TIP: Kvůli plastům hynou velbloudi pomalou a bolestivou smrtí

Podle odhadů se za bariérou na Drině v posledních dnech nahromadilo okolo 10 000 metrů krychlových odpadu, což je přibližně stejné množství, jaké bylo z řeky odstraněno v posledních letech. Odvoz nahromaděného odpadu trvá podle místních ekologů až šest měsíců a většinou končí na skládce u Višegradu, která ale podle odborníků nemá dostatečnou kapacitu ani zabezpečení pro ukládání odpadu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907