Kvůli plastům hynou velbloudi pomalou a bolestivou smrtí

22.12.2020 - Stanislav Mihulka

V žaludcích velbloudů vědci objevili desítky kilogramů těžké útvary, tvořené igelitovými sáčky a dalším plastovým odpadem. Zvířata kvůli tomu hynou pomalou a bolestivou smrtí


Reklama

Dopady všudypřítomných plastů na populace mořských želv, ptáků a dalších zvířat jsou dostatečně známé. Plasty ale ohrožují i tvory žijící na souši. Potvrzuje to i nový výzkum veterinárních laboratoří Central Veterinary Research Laboratory (CVRL) ve Spojených arabských emirátech. 

Podle výzkumu, který vedl Marcus Eriksen, zemře zhruba jedno procento velbloudů v Arabském zálivu kvůli pozřeným plastům. Z 30 tisíc uhynulých zvířat mělo 300 velbloudů žaludky a střeva plná plastového odpadu. V mrtvých velbloudech vědci objevili takzvané polybezoáry, útvary vytvořené nestravitelným materiálem, které tvořily především plasty z igelitových sáčků a provazů. Tyto útvary běžně dosahují velikosti basketbalového míče, vědci ale zaznamenali i útvary výrazně větší

TIP: Největším plastovým zabijákem mořských ptáků je oblíbená dětská hračka

Polybezoáry, z nichž největší vážil 63,6 kilogramů, u velbloudů ucpávají trávicí trakt, což vede k rozvoji zánětů a sepse, podvýživě a dehydrataci. V otevřené pouštní krajině, kde velbloudi žijí, se plastový odpad snadno dostává ze skládek do velkých vzdáleností. Badatelé doporučují zlepšit zacházení s plastovým odpadem, a pokud je to možné, předcházet jeho tvorbě pomocí alternativních systémů balení zboží.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CBC, Science News

  • Zdroj fotografií:

    Marcus Eriksen, Journal of Arid Environments

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907