Elita československé brigády: Stát se výsadkářem nebylo nic snadného

09.05.2017 - Vladimír Černý

Členové výsadkových skupin museli být nejen ve skvělé kondici, ale také chytří a spolehliví chlapíci

Českoslovenští parašutisté -<p>Instruktorský sbor využíval zkušeností britských speciálních jednotek Commandos. Na snímku výcvik střelby pod vedením elitní Skotské gardy</p>
Českoslovenští parašutisté -

Instruktorský sbor využíval zkušeností britských speciálních jednotek Commandos. Na snímku výcvik střelby pod vedením elitní Skotské gardy


Reklama

Stát se členem některé z výsadkových skupin nebylo nic snadného. K těmto úkolům byli vybíráni dobrovolníci, kteří museli mít nejen dobrou fyzičku a odolnou psychiku, ale být zároveň inteligentní a spolehliví.

Vybráno bylo celkem na 300 vojáků. Jejich úkoly vyžadovaly, aby prošli velmi tvrdým a náročným tréninkem, během něhož tři z nich zemřeli, a několik dalších bylo zraněno. Vše probíhalo ve spolupráci s britskou tajnou službou SOE (Special Operations Service), která zabezpečovala vybavení výsadků zbraněmi, vysílačkami a další nutnou výstrojí. Starala se také o transport desantů.

Tvrdé podmínky

Parašutistický výcvik byl po všech stránkách velmi náročný a zahrnoval praktickou průpravu ke všemu, co mohli vojáci po vysazení potřebovat. Dělil se na tři etapy, a to základní, udržovací a speciální. Základní výcvik probíhal na farmách Garramour a Camush Derrah ve Skotsku a skládal se z kurzu útočného boje, v jehož průběhu byli frekventanti cvičeni k boji zblízka a zvykali si na složité a obzvlášť nebezpečné situace. K tomu samozřejmě patřil trénink v zápase a v boxu, cvičily se vybrané prvky z juda a karate.

Výcvik probíhal zejména formou tvrdé tělesné přípravy v terénu, kde bylo třeba překonávat důmyslně vybudované překážkové dráhy. Kromě toho byli frekventanti trénováni v zacházení s různými druhy zbraní, včetně ručních granátů a trhavin. V rámci střeleckého výcviku se učili střílet v různých polohách na pohyblivé a rychle mizející cíle, nacvičovali střelbu v budovách, z oken i jedoucích automobilů či motocyklů. 

Museli také skákat do dálky a do výšky, plavat, šplhat, vzpírat těžká břemena, učili se slézat ze střech, zdí a plotů. Nezbytnou schopností každého parašutisty měla také být schopnost dobré orientace v neznámém terénu. Musel umět budovat improvizované přístřešky a úkryty v přírodě, spát pod širákem a také si opatřovat jídlo z místních zdrojů pomocí lovu lesní zvěře a ryb

Druhá fáze výcviku

Frekventanti, kteří tím vším úspěšně prošli, byli odesláni zpět ke svým kmenovým útvarům. Odtud je později povolali k udržovacímu a speciálnímu výcviku. Udržovací výcvik probíhal do května 1942 nejprve ve středisku na zámečku Bellasis u Dorkingu a později v Chicheley Hall. Řídili ho českoslovenští nadporučíci Rudolf Pernický a Josef Süsser. Parašutisty navštěvovali významní českoslovenští exiloví představitelé a zavítal k nim i prezident Edvard Beneš. 

Frekvantanti se zde zdokonalovali v tom, co se doposud naučili a vstřebávali nové poznatky. Instruktoři jim například přednášeli o německé armádě, gestapu a policii. Vojákům byly objasněny zásady konspiračního boje, získávali dovednosti jak ukrýt stopy po přistání, jak kontaktovat osoby zapojené do odboje a podobně. Instruktoři také referovali o poměrech doma, četl se protektorátní tisk. Cílem toho všeho bylo přiblížit parašutistům co nejlépe prostředí, v němž se budou pohybovat.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 7/2011

  • Zdroj fotografií: Archiv Jaroslava Čvančary

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907